
Najdziwniejsze rzeczy, jakie Polacy nadali w paczkach. Nie uwierzysz, co wysłali!
Kurierzy nie mogą zaglądać do środka paczek. Ich zadaniem jest dostarczyć je do właściwych osób w nienaruszonym stanie. Jednak zdarza się, że coś ucieka z przesyłki, wylatuje, wypada lub po prostu słychać z paczki.
- Wśród produktów, które często trafiają do obsługiwanych przez nas paczek są m.in. ubrania, buty, sprzęt elektroniczny, książki, czy akcesoria dla dzieci. Każda przesyłka jest dla nas wyjątkowa. Jednak zdarzają się również takie, które są szczególnie nietypowe. Doskonale wiemy, że paczka to nie tylko zawartość, ale także emocje, które jej towarzyszą. Radość z internetowych zakupów, oczekiwanie na dokumenty, od których wiele zależy, czy zdrowie i bezpieczeństwo, które wspieramy poprzez dostawę potrzebnego sprzętu medycznego. Przykładów nietypowych przesyłek jest wiele - mówi Justyna Dąbrowska, ekspertka ds. komunikacji zewnętrznej w DHL Parcel.
Jakie nietypowe i dziwne rzeczy, ale też nielegalne przedmioty i zwierzęta, przesyłają klienci? Zobacz na kolejnych slajdach...

Przykład z ostatnich dni. Pracownicy sortowni Poczty Polskiej w Kielcach odkryli 9 czerwca 2020 r. między przesyłkami kolumbijskiego boa tęczowego. To nie pierwszy przypadek wysyłania żywych zwierząt przesyłkami pocztowymi niezgodnie z regulaminem usług. Klienci poczty mogą skorzystać tylko z możliwości wysyłania ptaków i owadów.
Więcej na ten temat: Dziwne przesyłki na poczcie. Żywy boa znaleziony w sortowni Poczty Polskiej. Wąż czeka na właściciela

Wąż zbożowy w przesyłce nadanej do Świecia
Kilka lat temu (dokładnie w maju 2012 r.), funkcjonariusze istniejącej wówczas Izby Celnej w Toruniu w trakcie rutynowych czynności kontrolnych prowadzonych w sortowni w Solcu Kujawskim, znaleźli w jednej z przesyłek ponad metrowej długości węża zbożowego (pantherophis guttatus - niejadowity gatunek amerykańskiego węża zbożowego). Celnicy ustalili, że paczka z wężem została nadana w Warszawie i miała trafić do odbiorcy w Świeciu.
Pisaliśmy o tej sprawie m.in. tutaj: Mierzący 1,3 metra wąż w paczce kurierskiej!
- O sprawie powiadomiono prokuraturę w Bydgoszczy, gdyż złamane zostały przepisy stawy o ochronie zwierząt. Finalnie wąż przekazany został do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, gdzie znajduje się do dzisiaj. Co ciekawe, potomstwo znalezionego węża służy obecnie celom dydaktycznym i jest wykorzystywane na spotkaniach organizowanych przez ogród z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Ptaki i owady w paczce, ale tylko pod określonymi warunkami
– Zgodnie z regulaminami usług pocztowych w paczkach i przesyłkach kurierskich można wysyłać jedynie żywe ptaki lub owady. Apelujemy o odpowiednie zapakowanie tych zwierząt i właściwe oznakowanie przesyłki. Niedozwolone jest wysyłanie innych zwierząt, jednak znalezienie węża lub innego egzotycznego i niebezpiecznego zwierzęcia, które wyszło z przesyłki zdarzało się już niejednokrotnie. Doręczaliśmy też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. - Przesyłanie żywych zwierząt, innych niż dozwolone, może być niebezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla naszych pracowników.
Realizacja wysyłki przesyłek z zawartością żywych ptaków oraz owadów (w szczególności piskląt ptactwa domowego oraz pszczół) zgodnie z regulaminami usług następuje tylko w paczce pocztowej lub usłudze kurierskiej z obligatoryjną opcją „ostrożnie”. Szczegółowe informacje o poszczególnych usługach znajdą Państwo na stronach przewoźników.
Nadawca zobowiązany jest do zapewnienia opakowania dostosowanego do przesyłanej zawartości i spełniającego wymogi określone w przepisach o ochronie zwierząt, a także do oznaczenia przesyłki nalepką lub wyraźnym napisem, w kolorze czerwonym: „ŻYWE ZWIERZĘ” i „OSTROŻNIE” oraz napisami wskazującymi górę i dół przesyłki.