
Nagroda Nobla
Laureaci Nagrody Nobla oprócz nagrody finansowej otrzymują także złoty medal
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2023
The 2023 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Katalin Karikó and Drew Weissman for their discoveries concerning nucleoside base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19. pic.twitter.com/Y62uJDlNMj
Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny została przyznana Katalin Karikó i Drew Weissmanowi za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko Covid-19.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2023

Katalin Karikó i Drew Weissmanowi
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Katalin Karikó to biochemiczka z Węgier, obecnie mieszkająca w USA. Uzyskała doktorat na Uniwersytecie w Segedynie i przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała badania nad mRNA. Współpracując z immunologiem Drew Weissmanem od 1998 roku, zmodyfikowali strukturę nukleozydów, ograniczając stan zapalny spowodowany iniekcją RNA. Razem opatentowali to odkrycie i planowali opracowywać leki RNA.
„Tegoroczni nobliści zamienili jedną z cegiełek mRNA – urydynę – na 1-metylo-pseudo urydynę. Ta chemiczna modyfikacja sprawiła, że wprowadzona do organizmu cząsteczka mRNA może spełniać zdecydowanie bardziej efektywnie swoją funkcję” – wyjaśnił prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. Rzymski zaznaczył, że dekady badań różnych naukowców złożyły się na technologię mRNA w jej obecnym kształcie. „Platforma mRNA ma ogromny potencjał, który może jeszcze w tej dekadzie ujawnić - w profilaktyce chorób zakaźnych, ale też w nowoczesnych terapiach przeciwnowotworowych. Osobiście nie miałbym nic przeciwko, gdyby Nagrodę Nobla za tę technologię przyznano dopiero za jakiś czas, choć już na ten moment jej osiągnięcia są spektakularne” - stwierdził.
Ekspert przyznał, że odkrycie poprzedzające o kilkanaście lat pandemię przełożyło się na realny efekt. Szczepionki przeciw COVID-19, w tym też te oparte na technologii mRNA, w pierwszym roku (2021 r.) stosowania szczepień (jak oszacowano przy pomocy modeli matematycznych) uratowały od śmierci prawie 20 milionów ludzi.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2023
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Physics to Pierre Agostini, Ferenc Krausz and Anne L’Huillier “for experimental methods that generate attosecond pulses of light for the study of electron dynamics in matter.” pic.twitter.com/6sPjl1FFzv
Jak podkreślono, fizycy otrzymali to szczególne wyróżnienie „za metody eksperymentalne generujące attosekundowe impulsy światła do badania dynamiki elektronów w materii”.