Coraz bliższa staje się przebudowa ulicy Parowy, która dzieliła dotąd na pół gospodarstwo państwa Nowickich. Inwestycję przeprowadzi gmina Osielsko.
<!** Image 2 align=right alt="Image 102958" sub="Ulica Parowy, jak wskazuje jej nazwa, przypomina bardziej wąwóz niż ulicę z prawdziwego zdarzenia / Fot. Tadeusz Pawłowski">Kłopoty Marii i Henryka Nowickich z Osielska opisywaliśmy już na łamach „Expressu”. W latach 70. ich gospodarstwo leżące dotąd na terenie Osielska zostało przedzielone granicą z Bydgoszczą. Granicę wytyczono środkiem drogi przechodzącej przez posesję. W ten sposób dom mieszkalny został w gminie Osielsko, ale zabudowania gospodarcze znajdowały się już na terenie Bydgoszczy. Wynikały z tego różne komplikacje natury administracyjnej, ponieważ - w zależności od rodzaju spraw - mieszkańcy musieli je załatwiać w Osielsku bądź w Bydgoszczy.
Ale najpoważniejszy problem państwo Nowiccy i inni mieszkańcy mieli z drogą. Stanowi ona przedłużenie ulicy Sądeckiej i po stronie Osielska nosi nazwę Parowy. Od jesieni do wiosny trasa jest trudno albo w ogóle nieprzejezdna, ponieważ wody gruntowe spływają z okolicznych wzgórz podmywając nierówną gruntówkę, przy okazji zalewając gospodarstwo Nowickich. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce sprawa ulicy Parowy zostanie załatwiona po myśli mieszkańców. Gminy Bydgoszcz i Osielsko porozumiały się już co do zamiany gruntów - Osielsko przekaże miastu niewielki kawałek przy ul. Sudeckiej w Fordonie potrzebny do rozbudowy węzła komunikacyjnego, a Bydgoszcz odda w zamian działkę o powierzchni 1,32 ha, rozwiązując tym samym problem administracyjny państwa Nowickich.
<!** reklama>- Ponieważ procedura zmiany granic jest jeszcze w toku, a z remontem ulicy Parowy nie chcemy czekać, zawarliśmy z miastem Bydgoszcz porozumienie, na mocy którego przekazaliśmy 20 tys. złotych na prace projektowe z tym związane. W ten sposób już po zamknięciu procedury będziemy mogli zacząć przebudowę drogi. To poważna inwestycja, ale dzięki niej problemy z przejazdem powinny skończyć się raz na zawsze - mówi Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko.
Rada Gminy Osielsko przystąpiła do procedury zmiany granic w czerwcu ubiegłego roku. Zgodę na korektę wyraziła Rada Miasta Bydgoszczy, więc w grudniu 2007 roku Osielsko wystąpiło do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zmianę granic. Proces ten jest jednak długotrwały i urzędnicy na jego zakończenie mogą potrzebować jeszcze wiele miesięcy.