Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad województwo kujawsko-pomorskie nadciągają upały. Oby lasy nie zapłonęły jak pochodnia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Prawdopodobieństwo wybuchu pożaru w lesie wzrasta dramatycznie, gdy nastają upały. Wystarczy, że ktoś rzuci na ściółkę niedopałek papierosa…
Prawdopodobieństwo wybuchu pożaru w lesie wzrasta dramatycznie, gdy nastają upały. Wystarczy, że ktoś rzuci na ściółkę niedopałek papierosa… Dariusz Bloch/ Archiwum
Na razie jest dobrze, ale przy 30 i więcej stopniach zagrożenie pożarami wzrośnie dramatycznie. Wzrastająca temperatura powietrza w kilka dni wysuszy ściółkę w lasach Kujaw i Pomorza na przysłowiowy wiór. Leśnicy już dziś apelują o rozwagę.

Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa.

- W najbliższy czwartek napłynie zwrotnikowe powietrze, które przyniesie dużo słońca i bardzo wysoką temperaturę. Miejscami może przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza, a nawet o kilka kresek więcej – prognozuje synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl.

Od początku tego roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu (obejmuje woj. kujawsko-pomorskie i powiat chojnicki) odnotowano 21 pożary lasów, które objęły łącznie 1,12 hektara. Średnia powierzchnia jednego pożaru wyniosła 0.05 ha.

W lasach państwowych w całym kraju od początku roku odnotowano ok. 350 pożarów, które objęły łącznie około 120 ha. Ich średnia powierzchnia to 0,34 ha.

To też może Cię zainteresować

To bardzo dobre wyniki, ale ten rok aż do końca maja był wyjątkowo chłodny i deszczowy, a zatem zagrożenie pożarami było minimalne.

Leśnicy nie mają wpływu na powstawanie pożarów lasu, ale już na szybkość ich wykrywania, lokalizowania i gaszenia tak. I teraz dmuchają na zimne, bo w wyniku wzrostu temperatury powietrza zagrożenie będzie dramatycznie szybko rosnąć.

Wystarczy wyrzucić niedopałek papierosa

Palenie tytoniu to zgubny nałóg. Dla lasu palacz jest ogromnym zagrożeniem, bo wynika to ze statystyki pożarów – ich najczęstszą przyczyną są właśnie niedogaszone papierosy. Kolejne ryzyko noszą rozpalanie w niedozwolonych miejscach ognisk, grillowanie w lesie, nielegalne wypalanie gałęzi.

- Niestety zdecydowana większość pożarów lasu powstaje z powodu umyślnego lub nieumyślnego działania ludzi. Dlatego bardzo prosimy o przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej i rozsądne zachowanie, a także zgłaszanie informacji o pożarach lub wywołującym nasze wątpliwości zachowaniu innych osób – apeluje Honorata Galczewska, rzecznik prasowy RDLP w Toruniu.

Tylko w regionie Kujaw I Pomorza leśnicy wydają rocznie ok.10 mln zł na ochronę przeciwpożarowa. To bardzo duże koszty, jednak straty z tytułu pożarów mogą być znacznie większe.

- Pamiętajmy, że straty mają nie tylko wymiar ekonomiczny, ale również ekologiczny, a ten często jest znacznie wyższy – dodaje pani Honorata.

Najwyższa kategoria zagrożenia

Pomijając fakt, że na razie jest dobrze, trzeba przypomnieć, że generalnie kujawsko-pomorskie lasy są bardzo narażone pożary, zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia.

W najbardziej klęskowym pod względem pożarów roku 1992 roku odnotowano 643 pożary, w wyniku których spłonęło 4 tys. 564 ha lasu. W sierpniu tegoż roku wydarzył się największy pożar w historii RDLP w Toruniu – w kilkanaście godzin płomienie strawiły prawie 3 tys. hektarów, głównie w Puszczy Bydgoskiej.

To też może Cię zainteresować

Najbardziej „palnymi” nadleśnictwami są: Włocławek, Dobrzejewice, Toruń, Żołędowo, co ma związek z bliskością dużych miast (Bydgoszczy, Torunia i Włocławka) oraz z dominacją łatwiej palnych drzewostanów iglastych. Okoliczne lasy są masowo penetrowane przez ludzi, którzy często nie zachowują dostatecznej ostrożności w posługiwaniu się otwartym ogniem. Niestety, najczęstszą przyczyną pożarów są podpalenia.

Z góry szybko można dostrzec dym

Na terenie RDLP w Toruniu działają 27 punkty alarmowo – dyspozycyjne (PAD), których zadaniem jest powiadamianie jednostek ratowniczych i nadzór nad funkcjonowaniem systemu ochrony przeciwpożarowej podległego terenu.

Ważną funkcję w tym systemie pełnią tzw. dostrzegalnie przeciwpożarowe, czyli wysokie wieże, z których alarm o pojawieniu się ognia przekazywany jest do PAD w nadleśnictwie. W całym regionie jest 58 wież.

Duże wsparcie leśników i strażaków zapewniają Leśne Bazy Lotnicze zorganizowane na lądowisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, Aeroklubu Włocławskiego i na terenie Nadleśnictwa Rytel, gdzie samoloty dysponowane są w okresach zagrożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nad województwo kujawsko-pomorskie nadciągają upały. Oby lasy nie zapłonęły jak pochodnia - Gazeta Pomorska