Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie Arki Przymierza [ZDJĘCIA]

Tekst i zdjęcia: Artur Anuszewski
Są trzy miejsca w Etiopii, które każdy podróżnik musi zobaczyć: wodospady Błękitnego Nilu, wykute w skale kościoły Lalibeli i najświętsze z tutejszych miast - Aksum.

Są trzy miejsca w Etiopii, które każdy podróżnik musi zobaczyć: wodospady Błękitnego Nilu, wykute w skale kościoły Lalibeli i najświętsze z tutejszych miast - Aksum.

Aksum, założone około V wieku p.n.e., było stolicą pierwszego państwa etiopskiego, a po jego upadku ośrodkiem religijnym Kościoła koptyjskiego, miejscem koronacji cesarzy etiopskich i siedzibą władz kościelnych. O dawnej świetności miasta świadczą wyciosane w trachicie stele nagrobne z inskrypcjami greckimi, sabejskimi i staroetiopskimi (I-V w.), stojące dziś na głównym placu miasta. Największa z nich leży rozbita obok platformy.<!** reklama>

W małej kaplicy, zbudowanej obok kościoła św. Marii z Syjonu, przechowuje się relikwię, którą według wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego jest oryginalna, biblijna Arka Przymierza. Pieczę nad nią sprawuje strażnik - koptyjski kapłan, który nigdy nie opuszcza tego miejsca i nigdy nikomu (nawet władcy Etiopii) nie pozwala na nią choćby spojrzeć. We wszystkich (ok. 20 tysięcy) etiopskich kościołach znajdują się kopie Arki, które złożone są w miejscu zwanym Świętość nad Świętościami. Kościół bez kopii Arki Przymierza uważa się tu za miejsce nieświęte.

Pokrytą złotem i zwieńczoną dwoma umieszczonymi naprzeciw siebie złotoskrzydłymi cherubinami Arkę Przymierza zbudowano po to, by umieścić w niej kamienne tablice, na których Bóg wyrył dziesięć przykazań. Posiadała nadnaturalną moc i sprowadzała na wrogów Izraela plagi i nieszczęścia. Po podboju Palestyny i utworzeniu państwa Izrael (ok. 1000 roku p.n.e.) przez króla Dawida, Arka została umieszczona w pierwszej świątyni w Jeruzalem. Pomiędzy 900 a 500 r. p.n.e. zniknęła. Jej zaginięcie jest jedną z największych zagadek biblijnych.

Uznaje się, że pierwszą władczynią Aksum była legendarna królowa Saby. Według etiopskiej legendy Menelik I, syn wspomnianej władczyni i Salomona, odwiedził ojca, a opuszczając Jeruzalem ukradł Arkę i sprowadził ją do Aksum. Są jednak dwa związane z tym problemy. W czasach Menelika Aksum nie istniało, a królowa Saby prawie na pewno pochodziła z Arabii (prawdopodobnie z Jemenu), a nie z Etiopii.

Szkocki badacz Graham Hancock próbował zbadać dzieje Arki. Według niego, około 650 roku p.n.e. została wywieziona z Jeruzalem przez kapłanów wiernych judaizmowi i przeniesiona na wyspę Elefantynę (na Nilu w południowym Egipcie). Dwieście lat później przetransportowano ją Nilem na jedną z wysepek na jeziorze Tana w Etiopii (skąd bierze początek Nil Błękitny). Pozostawała tam przez około 800 lat, a następnie została przeniesiona do Aksum.

Niestety, nie można zobaczyć i zbadać, co tak naprawdę znajduje się w świątyni w Aksum. Nikt poza strażnikiem kapłanem nie ma do niej dostępu. Arka Przymierza nadal więc czeka na swego odkrywcę.

Zobacz galerię: Na tropie Arki Przymierza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!