https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na nocleg do lasów wokół Bydgoszczy? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Wojciech Mąka
Od początku maja w całym kraju nadleśnictwa otworzyły wyznaczone tereny, na których można nocować "na dziko". Na zdjęciu - Jakub Miechowiecki z Bydgoszczy podczas jednego z noclegów.
Od początku maja w całym kraju nadleśnictwa otworzyły wyznaczone tereny, na których można nocować "na dziko". Na zdjęciu - Jakub Miechowiecki z Bydgoszczy podczas jednego z noclegów. Jakub Miechowiecki/FB
Nadleśnictwa w całym kraju otworzyły fragmenty swoich lasów dla tych, którzy chcą na łonie przyrody przenocować. Są mapki terenów i regulamin. Wiadomo też, że na taki nocleg trzeba się przygotować.

Zobacz wideo: Drogówka zabiera auta piratom drogowym.

Lasy Państwowe wyznaczyły w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, na których miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Nowe tereny funkcjonują od początku maja.

W każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczy ok. 1500 hektarów, choć np. w Nadleśnictwie Solec Kujawski to 2000 tys. ha.

W rejonie Bydgoszczy nadleśnictwa wyznaczyły sporo terenów - dla niektórych rowerzystów i turystów są one w dużej części doskonale znane. Nadleśnictwo Bydgoszcz oddało bushcraftowcom i surwiwalowcom teren ogólnie nazwany rejonem Piecki. Solec Kujawski to obszar w dużej części Puszczy Bydgoskiej. Nadleśnictwo Żołędowo wskazało m.in. leżący na północ od miasta Las Gdański.

Mapki udostępnionych terenów znajdują się na stronach internetowych każdego nadleśnictwa w zakładce "Zanocuj w lesie".

Nie tak zupełnie "na dziko"

Mimo że LP udostępniają tereny lasów do swobodnego biwakowania wcale nie oznacza, że "nocowanie na dziko" Tyle tylko, że nocowanie "na dziko" wcale nie oznacza, że bez żadnych reguł. Leśnicy opracowali regulamin pobytu w takich miejscach.

  • wyposażenie nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego;
  • w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. W innym przypadku - trzeba ten fakt zgłosić nadleśniczemu majlem i to nie późnij niż dwa dni robocze przed biwakiem;
  • na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania, mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu - trzeba to sprawdzić;
  • dobrze używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić na noc zapalone, widoczne z daleka światło;
  • rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego;
  • pozyskiwanie drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione;
  • dozwolone jest możesz używać kuchenek gazowych, ale np. nie na torfowiskach, w młodnikach i drzewostanach w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi. Nie wolno ich używać także na wrzosowiskach;
  • odpadki pakujemy do worka i zabieramy ze sobą;
  • Najlepiej nie planować noclegu nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt - to charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki.

Oczywiste jest, że do lasu nie wjeżdżamy samochodami ani innymi pojazdami silnikowymi. Leśnicy zwracają uwagę, żeby bezwzględnie stosować się do poleceń Straży Leśnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski