Nowy obiekt powstaje na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Gdańskiej, w pobliżu Muzeum Wodociągów. Wznoszony jest niewielki parterowy budynek w kształcie ceglanego sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie też wiata wsparta na stalowych słupach. Fragment zadaszenia będzie znajdował się nad budynkiem pijalni, pozostała wzniesiona zostanie nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach będzie przeszklony, w celu lepszego doświetlenia punktu poboru wody.
W pijalni przy ul. Gdańskiej będą dostępne cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi:
- 4-jonowa,
- 3-jonowa,
- woda uzdatniona,
- woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas.
Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od źródła ujmowania, wodę może wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.
Budowa pijalni rozpoczęła się w marcu. Na jakim jest etapie? Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy informują, że prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem.
- Wykonano niezbędne rozbiórki fundamentów, chodników i starego punktu czerpalnego. Prace przy wykonywaniu fundamentów zostaną ukończone w kwietniu br. W tym tygodniu rozpoczną się prace przy murowaniu ścian obiektu. Przyłącza sanitarne zostały ukończone - mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK.
- Do wykonania zostało wybudowanie obiektu pijalni wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Zgodnie z harmonogramem pijalnia wód ma zostać oddana do końca czerwca br. - dodaje Marek Jankowiak.
Koszt inwestycji to 900 tysięcy złotych. Pijalnia powstaje w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański”, który uruchomiono z okazji 100-lecia MWiK w Bydgoszczy w 2000 roku. Mieszkańcy zaopatrywali się tam w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz w wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały, że w 2020 roku zamknięto krany.
