Od pewnego czasu w sprzedaży jest woda "Inowrocławianka Kujawska" z rzucającą się w oczy etykietą. "Inspiracją do stworzenia kompozycji naszej etykiety są wzory haftów kujawskich, piękna kultura wzornictwa wykonywana do dziś" - czytamy na stronie producenta - PWiK w Inowrocławiu.
Radny Dobromir Szymański dostrzegł jednak na etykiecie wzory ludowe kultury kaszubskiej. - To niedopuszczalne - podkreśla. - Proszę o wskazanie osób odpowiedzialnych za tę pomyłkę oraz zastąpienie wzorów kaszubskich wzorami kujawskimi - apelował w swojej interpelacji.
Co na to prezes PWiK Stanisław Kowalewski?
- Zasadniczym elementem szaty graficznej materiałów promocyjnych i reklamowych naturalnej wody mineralnej "Inowrocławianka Kujawska" są ornamenty kwieciste, których kształt oraz forma wynika z inspiracji haftami kujawskimi. Haft kujawski występuje, jako ornament roślinny w różnych stylizacjach, wyłącznie w jednolitym kolorze, najczęściej będąc białym na niebieskim lub czerwonym tle. Stąd grafika, która posłużyła ozdobieniu etykiety, a także zaprojektowaniu materiałów promocyjnych jest artystyczną wizją w oczywiście rozumianej wolności designu, związaną z walorami haftu kujawskiego, opatrzoną w kolory, dla podkreślenia atrakcyjności przesłania oraz zwrócenia uwagi konsumentów na oferowany produkt - tłumaczy prezes Stanisław Kowalewski.
Radny otrzymał od prezesa bogaty zbiór zdjęć przedstawiający haft kujawski z zaznaczonymi elementami, które pojawiły się na etykiecie. - Zrozumiałe jest, iż wszystkie zaprezentowane elementy nie mogą służyć do idealnego odwzorowania wzoru haftu kujawskiego na etykiecie butelki wody mineralnej. W tym przypadku mamy do czynienia ze sztuką użytkową, jaką jest etykieta i materiał reklamowy (...) Wykorzystane ornamenty bez najmniejszej wątpliwości są przynależne do kultury ludowej Kujaw i nie ma powodów dokonywania zmian graficznych w etykiecie - przekonuje prezes.
Co na to Muzeum Etnograficzne w Toruniu?
Postanowiliśmy więc zapytać fachowców o to, jakie wzory widnieją na etykiecie: kujawskie czy jednak kaszubskie?
- Etykieta w żadnym wypadku nie prezentuje haftu kujawskiego - podkreśla starszy kustosz Kinga Turska- Skowronek, kierownik Działu Gospodarki i Rzemiosł Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Tłumaczy, że haft kujawski jest wykonywany białą nitką na białym podłożu (czepce, kryzy, białe halki) lub na kolorowym lnie, najczęściej czerwonym, granatowym, niebieskim (fartuchy). Czarną nitką wyszywa się motywy tylko na czerwonej halce- piekielnicy. - Haft na etykiecie to zbitka motywów kaszubskich i kujawskich w dziwnych kolorach - wyznaje pani kierownik.
W Złotnikach Kujawskich przedszkolaki godoli po kujowsku [zd...
W Mątwach, Tupadłach i Szymborzu chodzili kolędnicy [zdjęcia]
Gminny Pokaz Stołów Wielkanocnych w Pakości [zdjęcia]
III Festiwal Lawendy na Kujawach:
