Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na etykiecie wody "Inowrocławianka Kujawska" są motywy... kaszubskie

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Radny Dobromir Szymański dostrzegł na etykiecie wzory ludowe kultury kaszubskiej. - To niedopuszczalne - podkreśla
Radny Dobromir Szymański dostrzegł na etykiecie wzory ludowe kultury kaszubskiej. - To niedopuszczalne - podkreśla www.wodakujawska.pl
Na etykiecie wody "Kujawskiej" są motywy... kaszubskie. Radny Dobromir Szymański apeluje o naniesienie poprawek. Prezes Stanisław Kowalewski nie zamierza tego robić. A co na to Muzeum Etnograficzne w Toruniu?

Od pewnego czasu w sprzedaży jest woda "Inowrocławianka Kujawska" z rzucającą się w oczy etykietą. "Inspiracją do stworzenia kompozycji naszej etykiety są wzory haftów kujawskich, piękna kultura wzornictwa wykonywana do dziś" - czytamy na stronie producenta - PWiK w Inowrocławiu.

Radny Dobromir Szymański dostrzegł jednak na etykiecie wzory ludowe kultury kaszubskiej. - To niedopuszczalne - podkreśla. - Proszę o wskazanie osób odpowiedzialnych za tę pomyłkę oraz zastąpienie wzorów kaszubskich wzorami kujawskimi - apelował w swojej interpelacji.

Co na to prezes PWiK Stanisław Kowalewski?

- Zasadniczym elementem szaty graficznej materiałów promocyjnych i reklamowych naturalnej wody mineralnej "Inowrocławianka Kujawska" są ornamenty kwieciste, których kształt oraz forma wynika z inspiracji haftami kujawskimi. Haft kujawski występuje, jako ornament roślinny w różnych stylizacjach, wyłącznie w jednolitym kolorze, najczęściej będąc białym na niebieskim lub czerwonym tle. Stąd grafika, która posłużyła ozdobieniu etykiety, a także zaprojektowaniu materiałów promocyjnych jest artystyczną wizją w oczywiście rozumianej wolności designu, związaną z walorami haftu kujawskiego, opatrzoną w kolory, dla podkreślenia atrakcyjności przesłania oraz zwrócenia uwagi konsumentów na oferowany produkt - tłumaczy prezes Stanisław Kowalewski.

Radny otrzymał od prezesa bogaty zbiór zdjęć przedstawiający haft kujawski z zaznaczonymi elementami, które pojawiły się na etykiecie. - Zrozumiałe jest, iż wszystkie zaprezentowane elementy nie mogą służyć do idealnego odwzorowania wzoru haftu kujawskiego na etykiecie butelki wody mineralnej. W tym przypadku mamy do czynienia ze sztuką użytkową, jaką jest etykieta i materiał reklamowy (...) Wykorzystane ornamenty bez najmniejszej wątpliwości są przynależne do kultury ludowej Kujaw i nie ma powodów dokonywania zmian graficznych w etykiecie - przekonuje prezes.

Co na to Muzeum Etnograficzne w Toruniu?

Postanowiliśmy więc zapytać fachowców o to, jakie wzory widnieją na etykiecie: kujawskie czy jednak kaszubskie?

- Etykieta w żadnym wypadku nie prezentuje haftu kujawskiego - podkreśla starszy kustosz Kinga Turska- Skowronek, kierownik Działu Gospodarki i Rzemiosł Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Tłumaczy, że haft kujawski jest wykonywany białą nitką na białym podłożu (czepce, kryzy, białe halki) lub na kolorowym lnie, najczęściej czerwonym, granatowym, niebieskim (fartuchy). Czarną nitką wyszywa się motywy tylko na czerwonej halce- piekielnicy. - Haft na etykiecie to zbitka motywów kaszubskich i kujawskich w dziwnych kolorach - wyznaje pani kierownik.

W Złotnikach Kujawskich odbył się pierwszy międzyprzedszkolny konkurs recytatorski w gwarze kujawskiej "Wiosna na Kujawach". W "Kujawiaczku" spotkały się dzieci z przedszkoli w Gniewkówcu, Lisewa Kościelnego, Inowrocławia i Złotnik Kujawskich. Godoli wiersze po kujowsku. Przy tłumaczeniu tekstów utworów z polskiego na kujawski wykorzystano "Mały słownik gwary kujawskiej" opracowany przez dr Katarzynę Podczaską. Pani doktor zasiadła również w jury. Towarzyszyli jej: Marzena Mikołajczak, Grzegorz Weber i Marek Rosa. Dzieci dały wspaniały pokaz. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami:- My, nauczyciele wychowania przedszkolnego, bardzo staramy się, żeby nasze dzieci były bogate w wiedzę i umiejętności związane z ich korzeniami, tradycjami i wydarzeniami, które dotyczą najbliższego ich rejonu, ich małej ojczyzny, Kujaw - mówiła Joanna Babral, dyrektor przedszkola "Kujawiaczek".- Wypełniamy pewną misję. Przez organizację takich imprez jak ta dbamy o to, aby kultura kujawska się utrwaliła - mówił wójt Witold Cybulski.- Cieszę się, że nauczyciele poświęcają swój czas i uczą dzieci gwary kujawskiej. Gdyby nie to, pewnie za jakiś czas zapomnielibyśmy, jak mówili nasi pradziadowie - wyznała starostwa Wiesława Pawłowska. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Ufundowali je wójt Witold Cybulski, radny Feliks Kryszak, Rada Rodziców "Kujawiaczka", Stowarzyszenie Kobiet Malwa i starosta Wiesława Pawłowska. Patronat nad tegorocznym konkursem objął wójt Złotnik Kujawskich. Już dziś wiemy, że przyszłoroczny konkurs będzie konkursem powiatowym. Takie zapewnienie dyrekcja "Kujawiaczka" otrzymała od pani starosty i pana wójta.

W Złotnikach Kujawskich przedszkolaki godoli po kujowsku [zd...

„Idą, idą Kolędnicy, niech tradycja dalej trwa…!” Słowa kolęd i pastorałek niosły się w okresie świątecznym wśród lokalnych ulic przy akompaniamencie akordeonu, ukulele, tamburyna i dzwonków. Orszak Kolędników przetarł szlaki Mątew, Tupadeł i Szymborza.Inicjatywa zainspirowana została zbiorem starych, zimowych pocztówek z kolędnikami. Aranżację muzyczną przygotowali i wykonali Kasia, Irek Gregowscy i Maciej Leszczyński, wszelkie kwestie organizacyjne zrealizowali Agata Kuczyńska, Natalia i Kuba Morawscy.Rozśpiewana grupa liczyła symboliczne 20 osób, które zgodnie z dawnym obrzędem ucharakteryzowały się na aniołów, pastuszków, diabłów i śmierć. Kujawianki składały odwiedzanym domownikom noworoczne życzenia, turoń zwiastował dobrobyt, a drogę wytyczała rozświetlona gwiazda.Ostatnim, ale najważniejszym domem do którego kolędnicy zapukali był kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Mątwach. Podczas Mszy Św. na której celebrowano Uroczystość Objawienia Pańskiego grupa przeszła kolorowym orszakiem, grając i śpiewając radośnie kolędy. W godzinach popołudniowych odbyło się także wspólne kolędowanie przy mątewskim żłóbku, którego aranżację muzyczną przygotował dla mieszkańców Maciej Leszczyński z zespołem.Organizatorzy składają serdeczne podziękowania ks. proboszczowi Arturowi Sreberskiemu za przychylność w realizacji zadania oraz wszystkim, którzy otworzyli swoje drzwi i serca na tę wyjątkową tradycję. - „Szczęście, zdrowie i pomyślność anioł dobry Wam zostawi, w Nowym Roku, w każdej sprawie, niech Wam Pan Bóg błogosławi”! - życzą kolędnicy.Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

W Mątwach, Tupadłach i Szymborzu chodzili kolędnicy [zdjęcia]

W Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości po raz czwarty zorganizowano Gminny Pokaz Stołów Wielkanocnych. Przybyli mieszkańcy mogli degustować potrawy wielkanocne przygotowane przez panie z sołectwa Rybitwy. Mogli również zakupić ciekawe ozdoby świąteczne przygotowane przez twórców ludowych i dzieci z pakoskich świetlic. Był też występ zespołu Pakościanie. Natomiast uczniowie ze szkoły w Kościelcu w bardzo ciekawy sposób przedstawili bogate tradycje kujawskie związane z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocą.

Gminny Pokaz Stołów Wielkanocnych w Pakości [zdjęcia]

III Festiwal Lawendy na Kujawach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na etykiecie wody "Inowrocławianka Kujawska" są motywy... kaszubskie - Gazeta Pomorska