<!** Image 3 align=none alt="Image 209542" sub="W Trzecim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy nadal wielu podatników osobiście składa PIT-y, jednak coraz popularniejsze są e-deklaracje. W tym roku drogą elektroniczną wpłynęło tutaj na razie ok. 6000 zeznań PIT-37 (Fot.: Tomasz Czachorowski)">
Literówki, błędy w danych identyfikacyjnych, niekorzystanie z ulg to niektóre z błędów, które popełniają podatnicy podczas wypełniania deklaracji podatkowych.
Termin rozliczenia z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia. Na wysłanie PIT-ów pozostało nam więc niecałe dwa tygodnie. Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas wypełniania deklaracji?
Konto w złym miejscu i literówki
Z raportu Podatnik.info wynika, iż najpowszechniej popełnianym błędem jest wpisywanie numeru swojego rachunku bankowego w pole 134 formularza PIT-37. Podatnicy bowiem są błędnie przekonani, że dzięki temu otrzymają zwrot nadpłaty bezpośrednio na konto bankowe. Tymczasem pole 134 przeznaczone jest do podania dodatkowych danych, jeżeli małżonek składa PIT-D. Nie można w nie nic wpisywać, jeśli żona lub mąż nie składa tego formularza. W efekcie fiskus zwraca nadpłatę w formie przekazu i zostanie ona uszczuplona o opłatę pocztową. Aby otrzymać zwrot na konto, należy wpisać jego numer w formularzu ZAP-3 lub NIP-9.
<!** reklama>
Jakie błędy najczęściej popełniają bydgoszczanie? - Niewykazywanie wszystkich dochodów z informacji PIT-11, błędny identyfikator podatkowy, sporządzanie rozliczenia na nieaktualnym (starym) formularzu, brak załączników, błędy rachunkowe, np. źle obliczony podatek, pominięcie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy brak podpisu na zeznaniu - podaje Anita Bachorska, rzeczniczka III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
Często zdarza się, że źle wpisujemy dane identyfikacyjne (datę urodzenia, PESEL czy NIP), nierzadko pojawiają się literówki, co skutkuje koniecznością wprowadzenia korekty.
- Ponadto w zeznaniach podatkowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (druki PIT-36, PIT-36L) pojawiają się błędy polegające na niewypełnieniu lub nieprawidłowym wypełnieniu części dotyczącej należnych zaliczek za poszczególne miesiące roku oraz niezgodności pomiędzy sumą wpłat wykazaną przez podatnika a wpłatami faktycznie przekazanymi na konto urzędu skarbowego - dodaje Anita Bachorska.
Ulga prorodzinna i internetowa
Nie wszyscy podatnicy wiedzą, że nadal można korzystać z ulgi prorodzinnej. Rodzice mogą skorzystać z niej na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczące tej ulgi zostaną wprowadzone dopiero w rozliczeniu za 2013 rok. Obecnie kwota ulgi na cały rok wynosi 1112,04 zł na każde dziecko.
Część podatników nie korzysta z przywileju odliczenia kosztów posiadania Internetu. W rozliczeniu za 2012 rok po raz ostatni można z tego skorzystać na dotychczasowych zasadach. Często zapominamy też o możliwości odliczenia darowizny od dochodu.
Do najczęstszego błędu popełnianego przez osoby korzystające z ulgi rehabilitacyjnej należą brak orzeczenia o niepełnosprawności oraz odliczanie świadczeń powyżej limitu ustalonego przez ustawodawcę. Wiele osób ma też problem, gdy okazuje się, że mają niedopłatę, którą muszą uregulować, a mają na to czas do 30 kwietnia. W przypadku nieterminowego uregulowania zobowiązań, fiskus może obciążyć nas odsetkami.
Osoby pracujące za granicą natomiast powinny pamiętać, że obowiązkowi podatkowemu w Polsce podlega osoba, która przebywa na jej terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych.