Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Brdzie w ptasim raju. Zobacz sam jak bogata jest natura w Bydgoszczy [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Takie obrazki można oglądać na bydgoskim dolnym odcinku Brdy. To prawdziwy raj dla wodnego ptactwa.
Takie obrazki można oglądać na bydgoskim dolnym odcinku Brdy. To prawdziwy raj dla wodnego ptactwa. Marek Weckwerth
Ten kto płynął dolnym, miejskim odcinkiem Brdy, wie że to prawdziwy ptasi raj. Szczególnie rzucają się w oczy mewy i rybitwy oraz kormorany.

Na wysokości bydgoskiego Łęgnowa, zwłaszcza na ostatnim 2-kilometrowym odcinku Brdy poniżej jazu Czersko Polskie, w ciągu roku można zobaczyć krążącą nad zalesioną kępą parę bielików i brodzące po brzegach lub na polanie żurawie. Wystarczy jednak, że człowiek zanadto się zbliży i duże ptaki odlatują.

Zawczasu odlatują też kormorany, które upodobały sobie spokojne, rozlewające się szeroko akweny Brdy między tzw. Wyspą Wisielca a mostem im. Żeglugi Bydgoskiej (ul. Sporna) oraz poniżej tej przeprawy aż do mostu kolejowego przez Torem Regatowym. Przez wiele lat utworzyły kolonię na drzewach prawego brzegu między linią kolejową (tzw. Francuską) a ulicą Spadzistą na Zimnych Wodach. Odchody zabieliły drzewa i te umierały, ale ptaki wyniosły się w inne miejsce i nadbrzeżny las odrodził się.

Kormorany opanowały też piaszczyste łachy na Wiśle, przy ujściu Brdy. Dużo tych ptaków jest także na Zalewie Koronowskim, utworzonym po spiętrzeniu Brdy.

Wszędobylskie, ciekawskie mewy

Wszędobylskie na dolnej Brdzie są mewy siwe i śmieszki, a także rybitwy. Ciekawskie i najmniej płochliwe mewy uwielbiają obserwować sytuację z dalb (słupy wbite w dno, służące do cumowania barek), a na tych starych, drewnianych i nadgryzionych zębem czasu, zakładają gniazda.

To też może Cię zainteresować

Wiosną gniazdują też na wyspie na rozlewisku w pobliżu kolei Francuskiej – są ich tam tysiące i robią nieprawdopodobny harmider. Tych, którzy zbliżają się do wyspy, odstraszają w locie koszącym tuż nad głowami.

Brdę patrolują również dostojne łabędzie, a tu i ówdzie widać kaczki i perkozy z przychówkiem.

* Wszystkie zdjęcia wykonałem zwykłym amatorskim aparatem przy okazji spływów, a najczęściej indywidualnych rejsów kajakiem.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty