
Aktorka, pisarka i malarka Joanna Szczepkowska podczas XVI Europejskich Spotkań Artystycznych w bydgoskim MCK 21 października 2022 r. o godz. 18 otworzy wystawę swych obrazów, a także wystąpi z monodramem „Dzikie ballady Adama M”, będzie też podpisywać swe książki. Wstęp wolny

Inicjatorem i dyrektorem artystycznym Europejskich Spotkań Artystycznych - Festiwal Wielu Sztuk jest prof. dr Barbara Marcinkowska, koncertująca wiolonczelistka i profesor tytularny Konserwatorium w Wersalu.

Jednym z tegorocznych gości Europejskich Spotkań Artystycznych jest Jeff Cohen - amerykański pianista i kompozytor, urodzony w Baltimore, od wielu lat mieszka w Paryżu. Jest szczególnym artystą, o kolosalnych możliwościach wykonawczych w różnych stylach i rodzajach muzyki.
Koncertuje na całym świecie z wieloma wielkimi artystami jak, m.in.: Cecylia Bartoli, Roberto Alagna, Angela Gheorghiu, June Anderson, Aleksandra Kurzak, Ivry Gitlis, Noël Le, Sumi Jo, Idą Haendel i innymi. Dokonał wielu nagrań płytowych, m.in. „intégrale de mélodies" (całe cykle pieśni) E.Lało, C.Saint-Saënsansa, Charlesa Gounoda, z Tassisem Christoyannisem, czy pieśni Mozarta z V. Dietschy, grając na piano forte. Recital z Angela Gheorghiu, który miał miejsce w la Scala di Milano był transmitowany w telewizji.
Jako „chef de chant”współpracował z wieloma dyrygentami w przygotowaniu nagrań operowych jak: George Solti, Michel Płasson, John Nelson…..
Kilka lat pełnił także tę funkcję w operze La Monnaie w Bruxeli i współpracował z teatrem Chatelet w Paryżu. Jeff Cohen dyrygował orkiestrą w „Operza za trzy grosze" Kurta Weila w reż. Georgiu Strellera, był asystentem wielkiego dyrygenta Chung Myung-whun w operze „Otello” Verdiego w Opéra Bastille w Paryżu. Współpracował ze znanym reżyserem francuskim Patrice Chereau. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego odpowiedzialnego za przygotowanie muzyczne do opery Kurtz Weila "Street Scene" w wykonaniu Atrlier Lirycznego Opery Bastylia.
Aktualnie Jeff Cohen jest profesorem interpretacji w Conservatoire Nationale Superieure de Musique w Paryżu. Jako kompozytor komponował wiele dla filmu i teatru. nagrał płytę w 2012 roku dla domu płytowego Dux z naszym wybitnym sopranistą Dariuszem Paradowskim.

Wśród gości ESA 2022 w Bydgoszczy jest także wybitny klarnecista Philippe Cuper, który aktualnie jednym z największych solistów i profesorów na świecie!
Philippe Cuper jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych. Mając 20 lat, został zaangażowany jako klarnet solo w światowej orkiestrze Jeunesses Musicales i paryskiej orkiestrze Lamoureux.
Od 1984 zajmuje stanowisko super solisty w Narodowej Operze Paryskiej.
Grał pod kierunkiem największych dyrygentów. Jest bardzo często zapraszany jako klarnet solo do znakomitych orkiestr na świecie: Philharmonique de Berlin, La Scala di Milano, Radio Bavaroise, Sinfonia Varsovia, Orchestre de Paris…
Występował jako solista z około 60 orkiestrami z całego świata w Tokio, Los Angeles, Moskwie, Izraelu, Meksyku, Czechach i wielu innych.
Od 1982 Philippe Cuper jest profesorem tytularnym w Narodowym Konserwatorium w Wersalu, gdzie w 1992 stworzył zespół klarnetowy „Choeur de clarinette”, którym dyryguje i z którym koncertuje. Artysta ma na swoim koncie 40 nagrań płytowych.
Philippe Cuper daje Master Classes na uniwersytetach na całym świecie: Taiwan, Jerozolima, Londyn, Seoul, Moskwa , Tokio, a już 22 października będzie nauczał w Bydgoszczy w ramach Europejskich Spotkań Artystycznych.