Trzy pytania do Agnieszki Jędrzejczak, pełnomocnika prezydenta ds. wyborów
<!** Image 1 align=left alt="Image 176958" >1. Jak znaleźć pracę w komisji wyborczej?
Nabór kandydatów do obwodowych komisji wyborczych prowadzą komitety wyborcze.
Mają one czas do 20 sierpnia na rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z ustawą pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego do dnia 16 września składa prezydentowi miasta listę kandydatów do OKW
2. Ile można zarobić na pracy w OKW?
Podczas tegorocznych wyborów na terenie miasta Bydgoszczy zostaną utworzone 203 obwodowe komisje wyborcze. Zasiądzie w nich około dwóch tysięcy członków komisji. Pełnomocnik wyborczy lub upoważniona przez niego osoba może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej OKW. Zasiada w nich od siedmiu do dziewięciu osób w obwodach stałych lub od pięciu do siedmiu osób w obwodach odrębnych, w tym jeden przedstawiciel urzędu (każdy członek zarobi 160 złotych, wiceprzewodniczący 180 złotych, a przewodniczący komisji otrzyma dietę w wysokości 200 złotych - red.)
<!** reklama>3. Kto może zasiąść w komisji?
Kandydat do OKW musi mieć ukończone 18 lat i znajdować się w stałym rejestrze wyborców Bydgoszczy. W tym roku każdy będzie musiał przejść specjalne szkolenie, ostatnio szkolili się tylko przewodniczący i ich zastępcy. Chodzi o to, aby wszyscy zapoznali się z nowymi przepisami kodeksu wyborczego oraz by praca w komisjach przebiegała sprawnie. Informacje na temat wyborów publikowane są w BIP na stronie internetowej www.bip.um.bydgoszcz.pl w zakładce Wybory 2011.