29 listopada 1469 roku Bernard, prowincjał zakonu karmelitów na Czechy i Polskę, z polecenia generała zakonu Jana Soretha zakazał kongregacji bydgoskiej pod groźbą ekskomuniki czynienia jakichkolwiek przeszkód dominikanom toruńskim w nauczaniu i kwestowaniu na terenie Kujaw.
29 listopada 1594 roku w obecności podkomorzego krakowskiego Stanisława Cikowskiego nastąpiło uroczyste otwarcie mennicy bydgoskiej połączone z zaprzysiężeniem Walentego Jahnsa jako kierownika i dzierżawcy zakładu.
29 listopada 1875 roku w Królewcu zmarł Maksymilian Antoni Piotrowski, najbardziej znany malarz wywodzący się z Bydgoszczy, twórca wielu dział o tematyce patriotycznej i religijnej. Większość życia spędził w Królewcu, ale został pochowany na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.
29 listopada 1936 roku oddany został do użytku nowo wybudowany kosztem 420 tys. zł gmach poczty dworcowej przy ul. Zygmunta Augusta w Bydgoszczy (budowa trwała od czerwca 1935 roku).
29 listopada 1945 roku na święto podchorążych przyjechał do Bydgoszczy dowódca II Armii Wojska Polskiego, gen. broni Karol Świerczewski, działacz komunistyczny, weteran walk w Hiszpanii w 1936 r. Dwa lata później zginął w tajemniczych okolicznościach w Bieszczadach podczas inspekcji tamtejszego garnizonu.
29 listopada 1955 roku w Bydgoszczy powstał czwarty w kraju Zespół Lotnictwa Sanitarnego. Pierwszy samolot z pilotem Bolesławem Wnukiem, popularny kukuruźnik, pojawił się w mieście 12 grudnia i stacjonował na lotnisku szybowcowym w Fordonie, a od 1956 roku na lotnisku wojskowym. Pierwszy lot sanitarny samolotem S-13 wykonany został 14 grudnia 1955 roku z Bydgoszczy do Torunia, a następnie do szpitala w Łodzi.
29 listopada 1959 roku otwarty został w budynku przy ówczesnych Al. 1 Maja 79 w Bydgoszczy bar gastronomiczny „Smakosz”, serwujący zarówno dania garmażeryjne jak i ciepłe posiłki. Lokal przez długie lata cieszył się popularnością, zamknięty został dopiero na początku lat 90.
29 listopada 1963 roku we wczesnych godzinach rannych doszło w Bydgoszczy do niecodziennego wypadku z udziałem tramwaju nr 4. Jadąc z zajezdni ul. Jagiellońską w stronę dworca głównego PKP, motorniczy Czesław W. nie zatrzymał pojazdu na przystanku przy kościele Klarysek, ani nawet nie zwolnił. Pędzący tramwaj wyskoczył z szyn i uderzył w arkady na rogu Gdańskiej i Focha. Jedyna pasażerka tramwaju odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala.
29 listopada 1965 roku w Bydgoszczy powstała filia Spółdzielni Studenckiej „Małgośka” działającej od lat w Toruniu. Studenci w ramach prac zleconych dorabiali, podejmując się różnych drobnych i prostych prac oraz korepetycji. Siedziba „Małgośki” mieściła się przy ul. Chodkiewicza 30.
29 listopada 1969 roku do Bydgoszczy dotarły przewożone koleją pierwsze elementy prototypowej turbiny-gigant 13 UP 50 o mocy 50 megawatów wyprodukowanej przez Zakłady Mechaniczne w Elblągu, ważącej 300 ton. Po zainstalowaniu turbiny w elektrociepłowni Bydgoszcz-II zaczęła ona dostarczać do bydgoskich mieszkań nie tylko prąd, ale i ciepło.
29 listopada 1971 roku w bydgoskich zakładach rowerowych „Romet” odbyły się uroczystości związane z wyprodukowaniem 10-milionowego roweru od początku istnienia przedsiębiorstwa. W tym czasie „Romet” produkował milion sztuk rowerów rocznie w 101 rodzajach i eksportował aż 25 proc. całej produkcji do 50 krajów świata.
29 listopada 1987 roku odbyło się drugie w czasach PRL-u referendum w sprawie przemian politycznych i gospodarczych. Udział w nim wzięło 67,3 proc. uprawnionych, a twierdząco na oba pytania odpowiedziało odpowiednio 66 i 69 proc., ale to okazało się być tylko 44 i 46 proc. uprawnionych (progiem do zaliczenia była połowa uprawnionych). Kujawsko-Pomorskie okazało się bardziej „postępowe” niż reszta kraju, wyniki „za” były u nas wyższe.
29 listopada 1991 roku Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na otwarcie pierwszego w Bydgoszczy kasyna gry w „Słowiance” przy ul. Gdańskiej.
29 listopada 1999 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wyrok w głośnej sprawie kradzieży paliwa z rurociągu w okolicach Nowej Wsi Wielkiej. Sześciu oskarżonych, którzy dowiercali się do rury i pobierali ropę do wynajętych cystern zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny.
W bydgoskim zoo pojawiło się 16 budek lęgowych dla ptaków
