https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MON, zamiast z WZL2, podpisał umowę z prywatną firmą na dostawę sprzętu wojskowego [21.05.25 r.]

Wojciech Mąka
Podpisanie umowy na amunicję krążącą Warmate
Podpisanie umowy na amunicję krążącą Warmate MON
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 mogą wyprodukować własną amunicję krążącą. Tymczasem MON podpisało umowę na ten typ lekkich dronów z prywatną firmą.

WZL 2 brały udział w ostatnio w dwóch wydarzeniach. Pierwsze - to konferencja wraz z prezentacją Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia. Zostało zorganizowane wspólnie przez Departament Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia. W pokazie uczestniczyło łącznie 40 firm z branży obronnej.

WZL Nr 2 S.A. zaprezentowały swoje kluczowe rozwiązania z zakresu systemów bezzałogowych:

  • System Bezzalogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim ORLIK;

  • System Bezzalogowych Statków Powietrznych klasy mini kryptonim WIZJER;

  • System Amunicji Krążącej DRAGONFLY.

Z kolei w dniach 6-7 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbyły się Defence24 Days - największa w regionie konferencja poświęcona obronności i bezpieczeństwu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, administracji, wojska, eksperci, naukowcy i media, by debatować nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed Polską i Europą.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 zaprezentowały System Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy mini o kryptonimie WIZJER, wzbudzając duże zainteresowanie uczestników jako innowacyjne narzędzie zwiększające zdolności rozpoznawcze.

P.o. prezesa WZL Nr 2, Jakub Gazda, wystąpił w panelu „Technologie dla przemysłu obronnego”, przedstawiając firmę jako Centrum Kompetencyjne Bezzałogowych Statków Powietrznych i podkreślając rolę innowacji w rozwoju krajowych technologii.

Umowa nie z WZL 2, ale z WB Elektronics

Tymczasem 15 maja 2025 r. w Warszawie podpisana została pomiędzy Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. umowa ramowa na dostawę blisko tysiąca zestawów amunicji krążącej WARMATE. Umowa, z terminem obowiązywania do końca 2035 roku, zakłada pozyskanie ok. tysiąca zestawów bezzałogowców w ramach kolejnych umów wykonawczych. Realizowane w przyszłości dostawy pozyskiwanej amunicji krążącej obejmą jej najnowsze wersje rozwojowe.

- Doświadczenie Ukrainy, możliwości produkcyjne, które Ukraina uzyskała w trakcie trwania konfliktu, zmiana przez trzy lata rodzajów sprzętu, który jest używany, i oddziaływanie dronów oraz systemów antydronowych, to jest absolutna rewolucja w postrzeganiu działania na polu walki. Polska nie pozostanie z tyłu. Polska jest jednym z liderów. (…) Planujemy również, na wzór Cyber Legionu - stworzyć grupę ludzi chętnych nie do służby w wojsku, ale do pomocy i do obrony ojczyzny, do wsparcia działań przygotowawczych w postaci wspierających armię osób: doświadczonych operatorów dronów.  Dron Legion, obok Cyber Legionu, która będzie miejscem, gdzie osoby chętne będą mogły się zgłosić, wspierać żołnierzy, uczyć, tworzyć grupę wsparcia i być gotowe do użycia w momencie największego zagrożenia - mówił podczas wydarzenia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Warmate do niszczenia lekkich pojazdów i piechoty

Amunicja krążąca WARMATE jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. WARMATE może być użytkowana jako samodzielny system przenoszona przez żołnierzy bądź stanowić element uzbrojenia zintegrowany z pojazdem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- To jest wielka inwestycja na ogromną skalę. 10 tysięcy dronów Warmate staje się faktem. Przychodzą już niedługo do polskiej armii. Kolejne umowy — wtedy już wykonawcze — będziemy podpisywać w najbliższym czasie. To jest po pięciu miesiącach działania nowego Inspektoratu Wojsk Dronowych chyba największy efekt — oprócz efektów organizacyjnych, szkoleniowych, budowy całej filozofii. Bo to jest wielka odpowiedzialność, to jest wielka misja: w imieniu państwa polskiego zbudowanie najlepszej armii — najlepiej wyposażonej, najbardziej doświadczonej nie tylko liczebnie, ale przede wszystkim w zdolności i umiejętności. A żeby to było możliwe, musi być najlepszy sprzęt. Jeszcze raz - cieszę się, że kupujemy go w polskiej firmie WB Electronics, WB Group. W wielkiej polskiej firmie. I to, co było zasadniczą zmianą: otwartość na przemysł — zarówno państwowy, jak i prywatny, ale przede wszystkim przemysł polski. To jest dla nas sprawa absolutnie święta - zaznaczył szef MON.

Dlaczego podjęto taką decyzję, na razie czekamy na uodpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej.

Komentarze 2

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wowe
20 maja, 18:26, Slawek:

I to super decyzja MON. WZL nie ma kompetencji.

Ty masz gamoniu

S
Slawek
I to super decyzja MON. WZL nie ma kompetencji.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Źle zaparkowana toyota wstrzymała ruch tramwajów. Kobieta ukarana mandatem

Źle zaparkowana toyota wstrzymała ruch tramwajów. Kobieta ukarana mandatem

Rewolucja zaczęła się po cichu. Ten gaz ma zmienić przyszłość

Rewolucja zaczęła się po cichu. Ten gaz ma zmienić przyszłość

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski