Jak prawidłowo pielęgnować storczyki?
Storczyki to jedne z najbardziej eleganckich i egzotycznych roślin doniczkowych. Ich piękne kwiaty zdobią wnętrza przez długie miesiące, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o storczyki, aby zdrowo rosły i obficie kwitły? Poznaj sprawdzone metody pielęgnacji, a także domowy sposób na odżywienie osłabionej rośliny.
Mimo tego, że cieszą się dużą popularnością, uznawane są za trudne w utrzymaniu. Dlaczego? Problem tkwi w tym, że wymagają nieco innego obejścia niż większość roślin doniczkowych. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Uprawa storczyka może być łatwa, jeśli skorzystasz ze sprawdzonych trików przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Storczyki - odpowiednie stanowisko
Storczyki najlepiej rosną w jasnym, ale rozproszonym świetle. Zaleca się, aby ustawić je na parapecie okna wschodniego lub zachodniego, gdzie otrzymują umiarkowaną ilość słońca. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści, dlatego w przypadku okna południowego warto zastosować firankę lub roletę.
Storczyki preferują temperaturę w zakresie 18-25°C w dzień i nieco niższą w nocy (około 16°C). Ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna wynosić 50-70%. Aby ją podnieść, można stosować nawilżacze powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z kamykami i wodą (nie zanurzając korzeni w wodzie).

Podlewanie i nawożenie storczyków
Jedną z najważniejszych kwestii w pielęgnacji storczyków jest ich podlewanie. Zaleca się, aby używać odstanej, destylowanej lub filtrowanej w wyniku odwróconej osmozy wody. Należy dbać również o to, aby nie zalegała ona w osłonce i w załamaniach liści. Może to doprowadzić do gnicia korzeni a nawet całej rośliny. W tym przypadku świetnie sprawdzi się doniczka, która ma wiele dużych otworów na dnie. Po podlaniu i odczekaniu kilku godzin, zawsze wylewaj jej pozostałość.
Storczyki to rośliny, które nie tolerują przelania, co może prowadzić do gnicia korzeni. Najlepszym sposobem podlewania jest zanurzanie doniczki w wodzie na 10-15 minut, a następnie dokładne odsączenie nadmiaru wilgoci.

Domowe sposoby na uratowanie storczyka
W przypadku gdy twój storczyk zaczyna marnieć, konieczna jest szybka akcja ratunkowa. Jeśli nie chcesz korzystać z nawozów chemicznych, zawsze warto uciec się do domowych sposobów, których skuteczność wcale nie musi być mniejsza.
Jednym z popularnych rozwiązań jest zastosowanie miodu i czosnku. Wystarczy rozgnieść 2 ząbki czosnku, dodać łyżkę miodu i wymieszać z litrem ciepłej wody. Po ostygnięciu można zanurzyć korzenie storczyka w tym roztworze na kilkanaście minut.

