https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej uczniów i mniej klas

Paweł Antonkiewicz
Niż demograficzny już nie puka, a wszedł do szkół ponadgimnazjalnycyh w powiecie. Choć nabór potrwa do końca sierpnia, będzie w nich mniej uczniów i klas.

Niż demograficzny już nie puka, a wszedł do szkół ponadgimnazjalnycyh w powiecie. Choć nabór potrwa do końca sierpnia, będzie w nich mniej uczniów i klas.

<!** Image 2 align=none alt="Image 175393" sub="Nie wiadomo jeszcze, ilu uczniów złoży w tym roku ślubowanie w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej, nabór trwa / Fot. Paweł Wiśniewski">Tak będzie w I Liceum Ogólnokształcacym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. W tym roku chęć nauki w „Krzywoustym” wyraziło 225 absolwentów gimnazjum. Liceum przyjęło ich jednak 162.

- Nie jest to jednak skutek mniejszego zainteresowania naszą szkołą, a decyzji o utworzeniu nie sześciu, jak w minionych latach, a jedynie pięciu pierwszych klas - informuje dyrektor Paweł Darul. - Ograniczyliśmy liczbę pierwszych klas w nowym roku szkolnym. Zależy nam na utrzymaniu wysokiego poziomu nauczania i dlatego nie przyjęliśmy wszystkich chętnych, a jedynie takich, po których spodziewamy się, że spełnią nasze oczekiwania.

Mniej pierwszoklasistów niż przed rokiem rozpocznie też naukę w I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

- Przyjęliśmy 66 uczniów, którzy będą się uczyć w dwóch klasach, jednej o profilu ogólnym, a w drugiej z rozszerzonym angielskim - mówi dyrektor szubińskiego liceum, Stanisław Głowacki.

W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej nabór uczniów jeszcze trwa. W ubiegłym roku, kiedy to niż już dał o sobie znać w zespole nie utworzono pierwszych klas w Technikum Mechanicznym i Liceum Ogólnokształcącym.

- Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Do Technikum Żeglugi Śródlądowej zgłosiło się 48 chętnych, a możemy utworzyć dwie klasy. W Technikum Samochodowym będzie jedna klasa z 36 uczniami, nie powstanie pierwsza klasa w Liceum Profilowanym. Chęć nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej zgłosiło na razie 35 osób, możemy więc utworzyć jedną klasę, podczas gdy w ubiegłym roku były dwie - mówi Rafał Woźniak, dyrektor placówki.

Na brak chętnych nie narzeka Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle, ma jednak kłopot ze skompletowaniem klas. - Mamy jedną klasę w Technikum Informatycznym z 38 uczniami, dwie 24-osobowe klasy w Liceum Ogólnokształcącym - jedną z rozszerzonym językiem angielskim, a drugą z rozszerzonym niemieckim. Problem jest z Technikami - Ekonomicznym i Handlowym, w których w ubiegłym roku powstała klasa łączona. Teraz jednak do pierwszego zgłosiło się 26 osób, a do drugiego 19. Razem jest ich za dużo, aby powstała klasa łączona, a w drugim za mało na oddział samodzielny. Utworzymy też klasę w Zasadniczej Szkole Zawodowej, której w ubiegłym roku nie było. Na razie jest do niej chętnych 25 osób i nowe się zgłaszają. Będzie też pierwsza klasa w Liceum Profilowanym - informuje dyrektorka Alicja Czubak.<!** reklama>

W podobnej szkole w Lubaszczu im. Władysława Łokietka zabrakło chętnych do nauki w technikach, trwa jeszcze nabór do Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na razie zgłosiło się 80 chętnych. ZSP im. E. Chroboczka przyjmuje uczniów do wielozawodowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej i do Technikum Ochrony Środowiska (na razie zgłosiło się 17 osób). Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu czeka jeszcze na chętnych do nauki w Technikum Weterynarii i Architektury Krajobrazu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski