
Popularnonaukowa interaktywna wystawa Młyn-Maszyna znajdzie się w centralnej części bydgoskich Młynów Rothera – XIX-wiecznym Młynie. Na pierwsze zwiedzanie zostaniemy zaproszeni w drugiej połowie 2023 r.

O tym, że nauka może być fascynująca przekonali się dzieci i dorośli odwiedzający Laboratorium na jedną noc Młynów Rothera podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2022 r.

To właśnie tu - w sali dawnego Młyna ma powstać ekspozycja z 16 interaktywnymi stacjami do eksperymentowania.
- Specjalnie na wystawę zostaną zbudowane nowoczesne urządzenia, które będą odwoływać się do maszyn, jakie w naszym Młynie kiedyś działy. To będą punkty odniesienia do odkrywania tego, jak prawa fizyki umożliwiają pracę maszyn oraz tego, co dzieje się w zakładach przemysłowych, także dziś - wyjaśnia Sylwia Mularczyk-Główna, autorka koncepcji wystawy Młyn-Maszyna.

Wyposażenie Młynów Rothera nie zachowało się do naszych czasów, ale inwestycja została szczegółowo opisana i rozrysowana w niemieckim branżowym Czasopiśmie Inżynierii Lądowej w 1855 r. Tłumaczenie tekstu oraz komentarz Darii Jagiełło znajdziecie w bazie wiedzy Młynów Rothera TUTAJ. Grafiki przedstawiające Młyn z czasów, gdy pełnił swoje pierwotne funkcje, stały się bezpośrednią inspiracją do stworzenia tematu popularnonaukowej wystawy stałej Młyn - Maszyna