Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021
Młodzi działacze uważają, że ich środowisko powinno mieć reprezentację na szczeblu województwa, która stanowiłaby ciało doradcze i opiniujące dla wszystkich pomysłów, które dotyczyć będą młodych ludzi. Warto przypomnieć, że uchwałę o woli powołania do życia takiej młodzieżowej rady w województwie nasz Sejmik wystąpił w czerwcu tego roku.
Co z tą dzisiejszą młodzieżą?
- Podobne młodzieżowe sejmiki działają już w siedmiu województwach, nasze byłoby ósme. Poparłem ten apel do marszałka województwa, bo uważam, że młodzi ludzie powinni być traktowani podmiotowo. Jeszcze jako parlamentarzysta spotykałem się z opiniami, że „dzisiejsza młodzież” nie interesuje się polityką, nie angażuje się w sprawy społeczne, a po ukończeniu studiów ucieka z kraju. Taka opinia nie jest prawdziwa i dlatego, gdy pojawia się pomysł zaangażowania młodych w sprawy regionu, pomysł trzeba zrealizować – nie ma wątpliwości Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego.
To Cię może też zainteresować
Łukasz Krupa podkreśla, że młodzi ludzie powinni móc kształtować środowisko, w którym żyją tak, aby stawało się dla nich przyjaźniejsze. - Nie ma co kryć, nasz region nie jest regionem pierwszego wyboru dla młodych ludzi, studentów. Im będzie bardziej przyjazny ich potrzebom, tym większa szansa, że stąd nie wyjadą – mówi.
Pomysł wyszedł od uczniów
- Cieszę się, że powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego spotyka się z takim odzewem, bo jest to dowód na to, że moje działania na rzecz powołania tej rady były właściwe - ocenia Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku. - Pomysł na powołanie młodzieżowej rady sejmiku pojawił się w czasie lekcji samorządowej. Zgłosiła go jedna z uczennic. Od razu mi się spodobał. Uznałam, że jest to szansa, aby rozwijać idee samorządności wśród młodych ludzi i dlatego było to też jedno z zadań (priorytetów), jakie postawiłam sobie, obejmując w listopadzie 2019 roku funkcję przewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Chciałam, aby w pracach nad powołaniem Młodzieżowego Sejmiku uczestniczyli sami zainteresowani. 23 marca zaplanowaliśmy Kongres Rad Młodzieżowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym mieli uczestniczyć przedstawiciele 13 istniejących rad młodzieżowych na terenie naszego regionu. Jednak pandemia stanęła na przeszkodzie.
Przewodnicząca wyjaśnia, że Urząd Marszałkowski pracuje nad projektem Statutu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przyjęcie Statutu określającego cele, zadania oraz zasady funkcjonowania Młodzieżowego Sejmiku umożliwi rozpoczęcie procedury wyboru (naboru?) kandydatów na radnych.
