Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
fcnordsjaelland/Instagram
Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Są przygotowywane w duńskiej Superligaen. Teraz prowadzą FC Nordsjaelland do drugiego tytułu mistrzowskiego w historii.

W Danii zwyczajowo uważa się FC Kopenhagę i FC Midtjylland za gigantów, ale Nordschelland się z tym nie zgadza. I jeśli według wyników zespół wyprzedził wyżej wymienionych rywali tylko w tym sezonie, to pod względem liczby czołowej młodzieży już dawno doszedł do ich poziomu. Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard i Kamal Sulemana grają teraz w bardziej znanych klubach (odpowiednio – Ajax Amstrdam, Sampdoria Genua i Stade Rennais), ale zaczynali w Nordsjaellandzie.

Klub stawia na młodych – i to przynosi efekty. Kto ciągnie drużynę, która w zeszłym sezonie walczyła o przetrwanie, a teraz walczy z uwagą skautów z klubów z najwyższych lig?

Nordsjaelland to najmłodszy zespół w Europie

Zespół prowadzi w mistrzostwach Danii, a główną w tym rolę odgrywa młodzież. Średni wiek zespołu to 22,3 lata, a zawodnicy U-21 otrzymują 73,7 procent całego czasu gry. Dla porównania, wśród klubów z pierwszej piątki Europy – FC Barcelona ma najlepszy wynik w drugim wskaźniku – 29,5 procent.

Normalnie Nordsjaelland nie zajmował tak wysokiego miejsca w tabeli – ten sezon jest pod wieloma względami przełomowy dla klubu. W poprzedniej kampanii zespół był generalnie na skraju degradacji: obecni liderzy wtedy się docierali. A teraz już zbierają wszystkie nagrody ligowych Piłkarzy Miesiąca. Andreas Schelderup, Ernest Nuama, Mads Bidstrup i Adamo Nagalo – lista talentów Nordsjaelland jest długa, ale lepiej zacząć ich poznawać!

Andreas Schelderup – lider, który odmówił Liverpoolowi

Schelderup jest prawdopodobnie najważniejszym zawodnikiem w zespole. Nie Duńczyk, ale też Skandynaw – pochodzi z Norwegii. Nominalnie skrzydłowy, ale potrafi grać na środku ataku. W tym sezonie strzelił już 10 goli i prowadzi w klasyfikacji strzelców Superligaen.

W wieku 16 lat Andreas był na próbach w PSV Eindhoven, Ajaxie Amsterdam, Atalancie Bergamo, Juventusie Turyn, Bayernie Monachium i Liverpoolu. Ten ostatni zaproponował mu nawet pobyt w ich akademii, ale Norweg udał się do Norschelland, który nagle pojawił się na horyzoncie.

– Wolałem grać tutaj w podstawowym składzie niż w Anglii na poziomie U-17 czy U-19 – skomentował swoją decyzję.

Schelderup jest bardzo pracowity. Trenerzy przyznali nawet, że musieli mu zabronić uczestniczenia w dodatkowych treningach. Jest prawonożny, ale jednocześnie doskonale panuje nad lewą nogą – a to bardzo pomaga mu w ogrywaniu przeciwników. Już ze względu na swój doskonały drybling jest porównywany do Edena Hazarda i Jacka Grealisha.

Norweg Andreas Schelderup, który odmówił Liverpoolowi
Norweg Andreas Schelderup, który odmówił Liverpoolowi @fcnordsjaelland/Twitter

Andresa Iniestę nazywa swoim idolem, ale wspomina także Martina Odegaarda i Erlinga Haalanda. Z tym ostatnim może grać w dającej się przewidzieć przyszłości – angielska czołówka chce go przechwycić już tej zimy. I na razie tylko Sevilla doszła do konkretów – Hiszpanie zaoferowali Norschellandowi 10 milionów euro i odmówiono im.

Wypożyczony z Brenford rozgrywający Mads Bidstrup

Bidstrup ma 21 lat. Pomocnik należy do Brentford, w Anglii nie radził sobie zbyt dobrze, dlatego w styczniu 2022 roku trafił na półtora roku do Nordsjaelland. I w tym czasie Duńczyk został jednym z liderów zespołu.

Lubi przerywać ataki wślizgami. Nawiasem mówiąc, pod względem liczby wślizgów pomocnik jest najlepszy w Superligaen – wykonał ich 56. Mads imponuje również kreowaniem akcji. Wie, jak rozegrać piłkę, jego percepcja sprawia, że ​​reszta drużyny działa na granicy swoich możliwości. Już za to eksperci nazywają go najlepszym nabytkiem ostatnich okien transferowych w duńskiej lidze.

Jeśli utrzyma formę do końca sezonu, to po powrocie do Brentford może powalczyć o miejsce w składzie. A potem może pójść jeszcze wyżej!

Utalentowany Ghańczyk, który mógł pomóc reprezentacji w Katarze

Ernest Nuama, 18-letni skrzydłowy również wyrobił sobie markę w tym sezonie. W ubiegłym roku przeniósł się do Danii z ghańskiej akademii piłkarskiej, z którą Nordsjaelland ma podpisaną umowę współpracy. Nawiasem mówiąc, wcześniej do klubu trafili z niej Mohammed Kudus i Kamal Suleman.

Nuama preferuje grę na prawej stronie, ale również dobrze prezentuje się w środku ataku. W zeszłym sezonie został sprowadzony do klubowej kadry, więc nie zdążył się wykazać. A w obecnej kampanii zaufali mu od razu i się nie zawiedli – strzelił 5 goli i zaliczył 3 asysty w 17 meczach oraz wejście na wstępną listę reprezentacji Ghany na mistrzostwa świata 2022.

Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie
@fcnordsjaelland/Twitter

Drybling i szybkość to jego główne atuty. Jest bardzo zwinny i precyzyjny, co pozwala mu tworzyć niebezpieczne sytuacje. Z wykończeniem także znakomicie sobie radzi – dlatego dla obrony przeciwnika zawsze stanowi zagrożenie. Jeśli po przerwie będzie się rozwijał w tym samym duchu, to latem wyjedzie ligi z Top 5 Europy.

Obrońca z Burkina Faso, który wykorzystał szansę

Adamo Nagalo to środkowy obrońca z Burkina Faso. Ma 20 lat. W Danii jest już drugi rok, przeniósł się z tej samej ghańskiej akademii piłkarskiej, co Nuama. Dostał szansę w zeszłym sezonie: Nordsjaelland kupił go zimą, aby lepiej przygotować się do walki o przetrwanie, ale na kilka tygodni przed wznowieniem ligowych rozgrywek chłopak doznał kontuzji – i trener zaufał młodemu Adamo.

Burkińczyk w pełni wykorzystał szansę – wywalczył sobie stałe miejsce w składzie i ani myśli o roli rezerwowego. W tym sezonie Nagalo został niekwestionowanym obrońcą pierwszego wyboru i stworzył silny duet stoperów z 33-letnim Keanem Hansenem. Dzięki temu Nordsjaelland w 17 kolejkach straciło jedynie 13 bramek – najlepszy wynik w lidze.

Latem obrońca mógł trafić do Fenerbahce Stmabuł, ale zdecydował się pozostać w Danii. Marzy o grze w Anglii lub Niemczech. Możliwe, że jego marzenie wkrótce się spełni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie - Sportowy24