Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misja medyczna w Etiopii zakończona. W Afryce lekarze z regionu operowali i szkolili kadrę medyczną

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W czasie tygodniowej misji medycznej w Etiopii neurochirurdzy ze szpitala Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzili blisko 20 operacji. Dzielili się także swoją wiedzą z etiopskimi lekarzami.
W czasie tygodniowej misji medycznej w Etiopii neurochirurdzy ze szpitala Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzili blisko 20 operacji. Dzielili się także swoją wiedzą z etiopskimi lekarzami. Materiały szpitala Jurasza
Lekarze specjaliści z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym z Bydgoszczy, wrócili z misji medycznej w Afryce. W stolicy Etiopii - Addis Abebie przez tydzień wykonali kilkadziesiąt operacji.

Misja „Polish Medical Team - Helping Hand” zorganizowana została już po raz drugi z rzędu. Jej organizatorem i kierownikiem był dr Bizuayehu Mengesha Tegene, anestezjolog pracujący na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. ks. Popiełuszki we Włocławku.

Do Etiopii polecieli: neurochirurdzy, ortopedzi, urolodzy, okuliści oraz neurolodzy ze szpitali w Bydgoszczy, Włocławku, Toruniu, Łodzi oraz innych placówek medycznych. W misji medycznej, oprócz lekarzy, uczestniczyły także instrumentariuszki, pielęgniarki oraz rehabilitanci.

Neurochirurdzy ze szpitala Jurasza przeprowadzili blisko 20 zabiegów

Wylot do stolicy Etiopii Addis Abeby nastąpił 24 lutego, a cała misja medyczna trwała od 25 lutego do 5 marca. Lekarze z Polski, którzy tam się udali, zabrali ze sobą również sprzęt medyczny, którego tak bardzo brakuje w tamtejszych szpitalach.

W czasie misji medycznej za sekcję neurochirurgiczną „Polish Medical Team - Helping Hand” odpowiadał dr nauk med. Zygmunt Siedlecki z Kliniki Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. W misji brali także udział dr nauk med. Sebastian Grzyb, przez wiele lat związany ze szpitalem Jurasza, oraz lek. Kajetan Hadzik, rezydent neurochirurgii w tej lecznicy.

W Etiopii w ramach publicznej opieki zdrowotnej wszelkie nowoczesne implanty medyczne, sprzęt operacyjny oraz materiały hemostatyczne są wręcz niedostępne. Urazy kręgosłupa zaopatrywane są często jedynie doraźnie.

Na miejscu neurochirurdzy ze szpitala Jurasza mieli sporo pracy. Łącznie przeprowadzili blisko 20 zabiegów stabilizacji kręgosłupa systemem minimalnie inwazyjnym - przezskórnym w odcinku piersiowym i lędźwiowym, głównie u chorych, którzy doznali urazów w wyniku działań wojennych.

W Addis Abebie szkoli także tamtejszą kadrę medyczną

- Zrealizowaliśmy plan, który zakładaliśmy - mówi z satysfakcją dr nauk med. Zygmunt Siedlecki - Oprócz nas operowali również ortopedzi i urolodzy, którzy również wykonali bardzo dużą liczbę zabiegów, w tak krótkim czasie. Nasz zespół przeprowadził przede wszystkim operacje stabilizacji deformacji kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego, wkręciliśmy techniką przezskórną śruby, jednocześnie szkoląc kadrę medyczną w Addis Abebie. Wykonaliśmy również zabiegi w obszarze kręgosłupa szyjnego, bardzo rozległe zabiegi deformacji trwające 5-6 godzin oraz zabiegi kranioplastyki z użyciem protez kości i tytanowych fiksatorów, co również dla kolegów - lekarzy z Etiopii było nowością.

Uczestnicy tegorocznej misji pojechali tam na własny koszt i pracowali w Etiopii za darmo. Już zapowiadają, że tam wrócą. Kolejna misja medyczna w Etiopii planowana jest za rok.

Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo