„To jedno z rozwiązań, które zostało wprowadzone dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczekiwane przez przedsiębiorców przepisy zwiększają bezpieczeństwo obrotu prawno-gospodarczego. Usługa newslettera jest bezpłatna” – czytamy w komunikacie Ministerstwa.
Resort informuje, że newsletter umożliwi przedsiębiorcom łatwy i natychmiastowy dostęp do informacji na temat zmian rejestrowych dokonywanych w spółce.
Czym jest newsletter KRS?
„Usługa newslettera polega na automatycznym sygnalizowaniu takich zdarzeń jak zarejestrowanie sprawy dotyczącej danego podmiotu czy dokonanie wpisu w KRS. W ten sposób przesyłana jest podstawowa informacja o dokonanej zmianie. Jednak osoba, która otrzyma taką informację, będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy przeglądając akta rejestrowe albo zapoznając się z aktualnymi czy też pełnymi informacjami o podmiocie wpisanym do KRS” – informuje resort.
Newsletter ma umożliwić przedsiębiorcom szybką reakcję i udaremnienie oszustwa z pomocą organów ściągania.
”Nowe przepisy nie zwalniają uczestników obrotu gospodarczego od obowiązku zapoznawania się z treścią danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz z aktami rejestrowymi. Wygodny newsletter to natomiast dodatkowy mechanizm zapobiegania przestępstwom gospodarczym” – pisze Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kradzież spółek – co to jest?
”Zjawisko „kradzieży spółek” wiąże się ze zmianą wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym przez osoby nieuprawnione. Proceder polega na składaniu wniosków o aktualizację danych spółki w rejestrze przy użyciu sfałszowanych dokumentów. Wnioski te dotyczą zmiany danych powodujących utratę kontroli nad spółką, takich jak np. zmiana sposobu reprezentacji i osób uprawnionych do reprezentacji, a nawet zmiana w strukturze własnościowej. Może to doprowadzić do utraty majątku spółki m.in. poprzez wypłacenie środków, zaciągnięcie kredytów czy sprzedaż majątku spółki” – wyjaśnia resort.
”Usługa newslettera jest dostępna dla użytkowników posiadających konto na Portalu Rejestrów Sądowych po zalogowaniu na to konto. Wybór podmiotu jest dokonywany na podstawie numeru KRS (po wskazaniu numeru KRS podmiotu lub przy wykorzystaniu wyszukiwarki)” – informuje Ministerstwo.
