Polski Ład wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Znalazł się w nim zapis, który ułatwi pozyskiwanie sponsorów. Firma, która zdecyduje się przeznaczyć pieniądze na sport, kulturę czy naukę, będzie miała możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Takie zapisy zawarto w przepisach ustawy PIT oraz CIT.
- Tzw. ulga sponsoringowa to standard w USA czy też krajach Europy zachodniej. Wierzę, że to zachęci przedsiębiorców do wspierania tych trzech dziedzin życia. W obecnym stanie prawnym nie ma u nas takiego rozwiązania - mówił bydgoszczanin Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Firma będzie mogła odliczyć sobie 50 proc. nie tylko za wsparcie klubu sportowego, ale też za ufundowanie stypendiów czy sfinansowanie konkretnej imprezy. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku kultury oraz szkolnictwa wyższego i nauki.
- Moja firma wspiera sport od dziesięciu lat i nigdy nie miałem takich udogodnień - mówił Zbigniew Leszczyński, właściciel przedsiębiorstwa Zooleszcz, a także prezes bydgoskich tenisistów stołowych. - Kiedy szukam sponsorów dla swojej drużyny, często słyszę pytanie: "A co ja z tego będę miał?". Mogłem zaproponować miejsce w nazwie drużyny lub banery w hali. Teraz dzięki nowym przepisom z pewnością dużo łatwiej będzie mi, a także innym tutaj zgromadzonym, pozyskiwać nowych darczyńców.
Łukasz Schreiber mówił również o podniesieniu do ponad 3,5 tys. złotych tzw. emerytury olimpijskiej. Teraz będą mogli pobierać ją także szachiści.
- Nie ukrywam, że ten fakt bardzo mnie cieszy - dodał minister, który w przeszłości zdobył szachowe mistrzostwo Polski juniorów i reprezentował nasz kraj podczas mistrzostwach świata i Europy.
Przy okazji piątkowego spotkania mówiono też o wsparciu rządu dla dużych inwestycji, które powstały w grodzie nad Brdą (m.in. kompleks Astorii, Torbyd, przystań LOTTO Bydgostii) oraz sponsorowaniu przez spółki Skarbu Państwa dużej grupy czołowych bydgoskich klubów.
Poruszano ponadto temat inwestycji, na które szczególnie czekają klubowi prezesi. Większość z nich jako priorytet wskazało budowę internatu przeznaczonego wyłącznie dla sportowców. Równie ważne - co podkreślano - jest jak najszybsze postawienie hali lekkoatletycznej na terenie kompleksu CWKS Zawisza. Te tematy mają być omawiane podczas styczniowego posiedzenia Rady Sportu Miasta Bydgoszczy, na której czele stoi Zbigniew Leszczyński.
