
Podwyżka emerytur od marca 2024. Tak urosły świadczenia [wyliczenia]
Rząd w tym roku nie zdecydował się na waloryzację kwotowo-procentową, która byłaby korzystniejsza dla osób pobierających niższe świadczenia. Minimalna emerytura została podwyższona od marca 2024 o 12,12 proc. Jak tegoroczna waloryzacja przełożyła się na emerytury? Wyliczenia dla przykładowych kwot zamieszczamy na kolejnych stronach. ▶▶

Waloryzacja emerytur 2024 - tabela podwyżek
W tabelach znajdziecie wyliczenia podwyżek (brutto) emerytur po waloryzacji 2024. Wyliczenia zrobiliśmy dla oficjalnego wskaźnika waloryzacji, który w tym roku wyniósł 112,12 proc.
* Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na około 43 mld zł.

Wskaźnik waloryzacji. Jak jest obliczany?
Wskaźnik waloryzacji liczymy biorąc pod uwagę średnioroczną inflację oraz dane na temat realnego wzrostu płac za poprzedni rok.
Inflacja w 2023 wyniosła: 11,4 proc. a tzw. inflacja emerycka 11,9 proc. Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 wyniósł natomiast 1,1 proc.

Podwyżka emerytur w 2024 - wyliczenia
"Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie" - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej