Dystrybucja pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy
Minione wakacje nie miały nic wspólnego z odpoczynkiem dla pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Był to czas intensywnych rozmów z poszczególnymi ministerstwami na tematy związane z dystrybucją środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. Prowadzone dyskusje są kluczowe, do jak najlepszego wykorzystania ponad 30 miliardów euro, które w najbliższych latach zasilą polską gospodarkę. Zanim jednak do tego dojdzie, kolejnym etapem, po podpisaniu stosownych umów, będzie wdrażanie programów w życie.
- Ostatnie miesiące poświęciliśmy na przygotowanie i opracowanie umów z ministerstwami oraz wewnętrznych procedur jeśli chodzi wykorzystanie środków z KPO – wyjaśnia Marta Postuła.

Kto może skorzystać z pieniędzy z KPO?
Na pierwsze efekty rozmów, nie trzeba było długo czekać. Już drugiego dnia Forum Ekonomicznego, BGK wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, ogłosiło podpisanie umowy, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek na transformację cyfrową w oparciu o technologie chmurowe, sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy i big data. To jednak nie wszystko.
- Rozpoczynamy absorpcję środków europejskich z nowej perspektywy finansowej. BGK odgrywa w tym kluczową rolę – dodaje pierwsza wiceprezes polskiego banku rozwoju.
Oba źródła finansowania oznaczają dziesiątki miliardów złotych, które w najbliższych latach zasilą polską gospodarkę. Z części tych środków korzystają już m.in. polskie samorządy.
- Już wiosną tego roku zawarto umowę, która umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego oraz spółkom komunalnym, staranie się o pożyczki na ściśle określone cele. Mowa tu głównie o zielonej transformacji miast – wylicza Marta Postuła.

Na co mogą zostać wydane pieniądze z KPO?
Tak pozyskane środki mogą zostać przeznaczone m.in. na:
Rozwój inwestycji zwiększających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jako źródła energii w mieście.
Wdrażanie energooszczędnych technologii oświetlenia dróg, budynków użyteczności publicznej i przestrzeni publicznych.
Wykorzystanie rozwiązań proekologicznych, w tym dotyczących zwiększania efektywności energetycznej oraz zastosowania OZE w budynkach użyteczności publicznej, budynkach innych niż mieszkalne i przestrzeni otwartych.
Tworzenie bezpiecznej i zielonej infrastruktury w wielofunkcyjnych, otwartych przestrzeniach publicznych, gdzie priorytetem będą działania i inwestycje przyczyniające się do zrównoważonej odnowy miast i podwyższenia standardów jakości środowiska na podstawie kompleksowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni.
Rozwój systemów gospodarowania wodami, monitoringu powietrza, zarządzania procesem zazieleniania miast i technologii typu smart city oraz monitoring zużycia paliw, energii elektrycznej i cieplnej, gospodarki odpadami na poziomie miasta lub w budynkach mieszkalnych czy budynkach użyteczności publicznej.
Rozwój infrastruktury transportu zeroemisyjnego (pieszego, rowerowego) zintegrowanego z zeroemisyjnym transportem zbiorowym, optymalizacja pracy przewozowej miejskiego transportu publicznego, w tym aplikacje rozwiązań ICT oraz usług elektronicznych,
Zwiększenie terenów zieleni w miastach i powierzchni biologicznie czynnej (w tym tworzenie farm i upraw miejskich), ochrony tych już istniejących oraz rozbudowa i doposażenie terenów zieleni w infrastrukturę techniczną zachęcającą do korzystania z nich.
Tworzenie centrów edukacji i szkoleń w zakresie zielonej transformacji z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.