Według danych GUS, liczba przekazanych do użytkowania mieszkań w skali kraju wzrosła o 3,2 procent (w Polsce oddano do użytku 147,7 tysiąca lokali). Kujawsko-Pomorskie zatem uzyskało znakomity wynik.
Blisko 60 procent nowych lokali w naszym województwie powstało w budownictwie indywidualnym, a tylko około jedna trzecia w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem.
Znacznie mniej mieszkań powstaje w budownictwie społecznym czynszowym (5,4 proc.), budownictwie komunalnym (1,8 proc.) oraz budownictwie zakładowym (44 lokale - 0,6 proc.).
Dla statystycznych analiz podzielono województwo na podregiony. W 2015 roku najwięcej mieszkań oddano w podregionie bydgosko-toruńskim (52,1 proc.), grudziądzkim (16,1 proc.), inowrocławskim (13,5 proc.) i włocławskim (12,8 proc.).
Wśród miast na prawach powiatu najlepsze wyniki zanotowano w Toruniu (1109 mieszkań) i Bydgoszczy (940). We Włocławku oddano do użytku 178 lokali, a w Grudziądzu 148.
Co jeszcze wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy? Otóż, przeciętnie na 1000 zawartych małżeństw oddano do użytkowania 648 mieszkań. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do eksploatacji wyniosła 98,2 mkw. (przeciętne mieszkanie w skali kraju miało 99,8 mkw. powierzchni).
Jak podkreśla Urząd Marszałkowski w Toruniu, który opublikował te dane, wszystkie mieszkania przekazane do użytkowania miały dostęp do wodociągu (w tym 93,7 proc. lokali wyposażonych było w wodociąg z sieci), kanalizacji (w tym 71,9 proc. lokali wyposażonych było w kanalizację z odprowadzeniem do sieci), łazienki i centralnego ogrzewania.
Na ten budowlany boom wpływ ma także możliwość pozyskania unijnych funduszy na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. - Dostępne są środki, m.in., na modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Do rozdysponowania mamy łącznie ponad 90 milionów złotych - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.
Czy mamy boom mieszkaniowy?
