Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto wpłaci zaliczkę na poczet zakupu gmachu dawnej dyrekcji kolei przy Dworcowej

Wojciech Mąka

Miasto jednak wpłaci zaliczkę na poczet zakupu gmachu dawnej dyrekcji kolei przy Dworcowej. UMK ponownie zadeklarował chęć utworzenia tam stomatologii.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194855" sub="Gmach przy Dworcowej wymaga wydania olbrzymich pieniędzy na remont. Ale Uniwersytet Mikołaja Kopernika chce tu uczyć przyszłych dentystów. Obecnie znajduje się tu przychodnia. Fot.: Tymon Markowski">

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, po pismach Romana Jasiakiewicza, przewodniczącego bydgoskiej Rady Miasta, i prof. Małgorzaty Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zdecydował, że miasto jednak weźmie udział w rokowaniach, dotyczących zakupu gmachu przy Dworcowej 63.

Rektor milczał

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Bruski poinformował radnych, że nie zamierza przystępować do negocjacji z właścicielem budynku dawnej dyrekcji kolei pruskiej, bo pomimo dwukrotnych próśb, rektor UMK nie przedstawił uchwały senatu uczelni, która jednoznacznie zadeklarowałaby chęć utworzenia w bydgoskim gmachu wydziału stomatologii.

Decyzja senatu UMK była o tyle ważna, że jutro mija termin wpłaty przez miasto zaliczki - 420 tys. zł - która umożliwiałaby rozpoczęcie rokowań cenowych z właścicielem obiektu - Polskimi Kolejami Państwowymi.

<!** reklama>

Mechanizm utworzenia wydziału miał być prosty - miasto kupuje budynek, którego cena wywoławcza wynosi obecnie 4,2 mln zł - i przekazuje go UMK.

O odstąpieniu od negocjacji prorektor ds. Collegium Medicum, prof. Małgorzata Tafil-Klawe, dowiedziała się od dziennikarza „Expressu”.

Merytorycznie przygotowani

- Napisaliśmy z prorektorem elektem pismo do prezydenta - mówi prof. Tafil-Klawe. - Stomatologia nie może istnieć bez budynku.

W piśmie do Bruskiego profesorowie podtrzymali chęć utworzenia w Bydgoszczy stomatologii. „(...) Jesteśmy do tego przygotowani merytorycznie, program pierwszych dwóch lat studiów jest zbliżony do programu kierunku lekarskiego. Zajęcia kliniczne wymagają natomiast pozyskania specjalistycznej kadry i wykorzystania bazy klinicznej zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu” - czytamy.

Władze UMK przypominają, że brak uchwały nowo wybranego senatu uczelni wynika tylko z tego, że zbiera się on dopiero we wrześniu.

- Tak jasna deklaracja władz Collegium Medicum daje zielone światło działaniom miasta - informuje Piotr Kurek, rzecznik prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty