Trzy dni temu, w połowie kwietnia, rozpoczął się sezon na zbieranie i odstawianie opadów zielonych, do których zalicza się wyłącznie liście, drobne gałązki oraz skoszoną trawę. Wielu bydgoszczan czekało na to niecierpliwie.
- To skandal! Posprzątaliśmy w ogródkach. Pograbiliśmy trawniki, nawet te należące do Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystkie stare liście zapakowaliśmy do worków. Teraz jesteśmy zawaleni śmieciami, bo nikt zielonych odpadów nie chce przyjąć! - skarżyli się mieszkańcy Fordonu. - To wina miasta, które nie przewidziało tego, że początek kwietnia będzie ciepły i że mieszkańcy nie będą chcieli spędzać świąt w otoczeniu ubiegłorocznych brudów.
Zdenerwowania nie kryli także bydgoszczanie mieszkający w innych dzielnicach.
- Pojemnik na odpady zielone jest pełny od dwóch tygodni! Na szczęście jest chłodno, rośliny nie rozkładają się, więc nic mi na podwórzu nie śmierdzi - mówił mieszkaniec Bielaw.
Skargi te zapewne szybko stracą swoją aktualność. Już od dziś firmy zajmujące się odbieraniem nieczystości rozpoczynają wywóz odpadów zielonych.
Zobacz:
Jak segregować śmieci? [PORADNIK]
- Pracujemy na zlecenia miasta, rozpoczynamy odbieranie tego typu odpadów - mówi Bożena Pawlak, rzecznik firmy Remondis, i przypomina, że: - Do brązowych pojemników i worków przeznaczonych na odpady zielone nie wolno wrzucać resztek żywności, ponieważ takich substancji nie przetwarza instalacja kompostowników.
Dodajmy, że do brązowych pojemników nie wolno wrzucać również darni, ziemi, odpadów kuchennych, przetworzonej żywności, obierek owoców i warzyw, samych owoców, np. jabłek, skorupek jaj, fusów po kawie i herbacie, trocin.
Bożena Pawlak zaznacza, że oprócz liści, drobno pociętych gałązek drzew i krzewów oraz skoszonej trawy, można czasami wrzucić jakieś drobne odpady zielone, np. ścinki marchewki lub pojedyncze liście kapusty, ale nie powinny być one zanieczyszczone.
Zgodnie z harmonogramem, odpady zielone będą odbierane raz w tygodniu z terenów osiedli domów jednorodzinnych, ogrodów działkowych. Firmy wywozowe nie odbierają odpadów zielonych z terenów niezamieszkałych nieruchomości, a z osiedli o zabudowie wielorodzinnej odpady do końca sezonu wegetacyjnego wywiezione zostaną minimum 15 razy.
Sezon na odbieranie odpadów zielonych zakończy się późną jesienią. Ostatni raz brązowe pojemniki zostaną opróżnione w połowie grudnia br.
QUIZ: Czy znasz znaczenie tych słów?
Kompostowaniem odpadów zielonych w Bydgoszczy zajmują się wszystkie trzy firmy wywozowe: Corimp, Remondis i Pro Natura. Przetwarzają one kompost w nawóz organiczny, który jest używany do użyźniania pól uprawnych i trawników. Preparat kupują najczęściej rolnicy oraz działkowcy.
Ale sam kompost również może być stosowany w rolnictwie. Jest on bogatym źródłem materii organicznej i zarazem najtańszym materiałem do użyźniania gleby.
Warto dodać, że w wyniku przeprowadzania procesu kompostowania można otrzymywać biogaz. Powstaje on w procesie beztlenowej fermentacji biomasy. Skład biogazu jest ściśle uzależniony od rodzaju użytej biomasy, temperatury i czasu fermentacji oraz przyjętej technologii. Biogaz wykorzystywany jest do wytwarzania energii elektrycznej. Przyjmuje się, że z 1 m sześc. biogazu można wyprodukować około 2,1 kWh energii elektrycznej oraz 2,4 kWh energii cieplnej.
ZOBACZ FILM: Owoce kontra warzywa. Co ma więcej wartości odżywczych?
źródło: Agencja TVN, x-news