
Kragujevac (Serbia)
Podpisanie umowy: 23 lipca 1971 roku
150-tysięczne miasto regionu Szumadija położone nad dopływem Morawy, Lepenicą, 125 kilometrów na południe od Belgradu. Kragujevac był pierwszą stolicą Serbii i w tym mieście także proklamowano pierwszą konstytucję na Bałkanach w 1838 roku, uruchomiono pierwszy serbski sąd i szkołę.Obecnie to akademickie, administracyjne i kulturalne centrum regionu oraz ważny ośrodek przemysłowy dla całej Serbii. W Kragujevcu znajdują się duże zakłady przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego połączone w holding przemysłowy Zastava, gdzie produkowano m.in. samochody Yugo oraz inne samochody osobowe pod marką Zastava. Oferta turystyczna obejmuje kulturalne, historyczne oraz naturalne dziedzictwo miasta i okolic: uzdrowiska Vrnjacka i Mataruska; zamek Karadjordje, słynny kościół p.w. św. Jerzego (40 km od miasta), stary klasztor Kalenic (55 km od miasta); kurorty Rogot i Stragari ze starymi klasztorami Blagovestenje, Voljavca.
Na zdjęciu: warsztaty muzyczne i koncert w Bydgoszczy realizowane z młodzieżą z Kragujevac

Czerkasy (Ukraina)
Podpisanie umowy: 13 września 2000 roku
Czerkasy to miasto położone na prawym brzegu Dniepru, w odległości 240 kilometrów od Kijowa, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Dzięki swemu położeniu Czerkasy są administracyjnym, gospodarczym, naukowym oraz kulturalnym centrum obwodu czerkaskiego. Obecnie miasto jest największym w regionie ośrodkiem przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, włókienniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa spożywczego. Uroku miastu dodaje zapora na Dnieprze, która jest największym sztucznym zbiornikiem na Ukrainie. Na brzegu rzeki koncentruje się rekreacyjna część miasta – między innymi tzw. Dolina Róż.
Na zdjęciu: młodzież z Czerkas promuje przedstawienie muzyczne Wodograj zrealizowane z młodzieżą z Bydgoszczy

Pitesti (Rumunia)
Umowę podpisano 22 czerwca 2007 roku
Miasto na Wołoszczyźnie, dawniej po polsku nazywane Piteszt, położone jest w sercu Rumunii, w oddaleniu 110 km od Bukaresztu. Liczy 168 458 mieszkańców. To ośrodek historyczny, ekonomiczny, kulturalny i sportowy w Rumunii. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym - Pitesti jest znane mi.in. jako centrum przemysłu petrochemicznego i motoryzacyjnego (w pobliżu fabryka Dacia-Renault). Co ciekawe, Pitesti jest nazywane stolicą tulipanów i może poszczycić się corocznym festiwalem „Tulipanowa Symfonia”. Symfonia Tulipanowa jest najważniejszym społeczno-kulturowym, artystycznym, sportowym oraz komercyjnym wydarzeniem dla Pitresti. Miasto Pitesti nazywane jest „imperium kwiatów” lub „Małą Holandią”. Miasto otoczone jest uprawami winorośli oraz sadami śliwowymi. Ze śliwek wyrabia się tradycyjny trunek ‘țuica de Pitești’. Natomiast winiarnia Ștefănești jest jedną z najbardziej znanych w Rumunii.
Na zdjęciu: parada w Pitesti

Pawłodar (Kazachstan)
Podpisanie umowy: 10 kwietnia 1997 roku
Miasto Pawłodar jest centrum administracyjnym regionu Pawłodar, położonym w północno-wschodniej części Kazachstanu nad brzegiem rzeki Irtysz, najdłuższej w kraju. Klimat Pawłodaru jest umiarkowany, ostro kontynentalny, charakteryzuje się mroźną zimą trwającą prawie sześć miesięcy i gorącym, krótkim latem. Obszar miasta wynosi 633 km2, obecnie mieszka w nim 360,7 tysięcy osób, głównie Kazachowie i etniczni Rosjanie, jak również znaczna mniejszość ukraińska, niemiecka i tatarska. Pawłodar to wieloetniczne miasto z bogatą historyczną przeszłością, założone prawie 300 lat temu przez Rosjan. Jest jednym z głównych centrów przemysłowych Kazachstanu. Obecnie jest jednym z ważnych ośrodków przemysłu maszynowego, drzewnego, budowlanego, hutnictwa aluminium, przetwórstwa ropy naftowej oraz środków transportu. Do szybkiego rozwoju miasta przyczyniło się dobre położenie geograficzne, pokłady węgla kamiennego, miedzi, złota, srebra i innych rzadkich metali.
Na zdjęciu: zespół z Pitesti podczas Bydgoskich Impresji Muzycznych w 2019 roku