Mocne ekipy
Początkowo udział swoich zawodników awizowały federacje bokserskie z 26 krajów, również z Afryki i Azji. „Niestety z powodów wizowych wiele federacji musiało zrezygnować z przysłania swoich zawodników. Ostatecznie na ringu w kieleckiej Hali Legionów rywalizować będą pięściarze z 16 krajów” – podkreślił Nowaczek. Dodał, że kielecki turniej, po memoriale Feliksa Stamma, to pod względem rangi druga impreza pięściarska w kraju.
„Mocne ekipy przysłały m.in. federacje bokserskie z Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Ciekawych walk i boksu na najwyższym poziomie z pewnością nie zabraknie” – zapewnił prezes Polskiego Związku Bokserskiego.
X Memoriał Leszka Drogosza rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli. W ostatnim dniu turnieju miało dojść do zawodowej walki Daniela Adamca z Egipcjaninem Nabilem Zakyem. Z powodu kłopotów zdrowotnych pięściarza z Afryki walka została przełożona na inny termin.
Leszek Drogosz
Leszek Drogosz urodził się 6 stycznia 1933 r. w Kielcach. Pierwsze treningi rozpoczął w 1948 roku, po dwóch latach zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Był trzykrotnym mistrzem Europy w wadze lekkopółśredniej, również trzykrotnie reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich: w Helsinkach 91952), Melbourne (1956) i Rzymie (1960), gdzie zdobył brązowy medal. Osiem razy wywalczył tytuł indywidualnego mistrza kraju. Z uwagi na efektowny, urozmaicony styl walki otrzymał przydomek "Czarodziej ringu".
W karierze stoczył 377 walk, z których wygrał 363 i przegrał 14.
Po zakończeniu występów w ringu został trenerem Błękitnych Kielce, a następnie Igloopolu Dębica. Jego wychowankami byli m.in. Witold Stachurski i Alfons Stawski. Jeszcze w trakcie kariery sportowej zaczął występować jako aktor. Zadebiutował w 1966 roku w filmie "Bokser” u boku Daniela Olbrychskiego, wcielając się w rolę boksera Jarka Walczaka. Wystąpił także m.in. w dwóch produkcjach Andrzeja Wajdy - "Polowaniu na muchy” oraz "Krajobrazie po bitwie”.
Z rodzinnymi Kielcami i świętokrzyskim środowiskiem sportowym Leszek Drogosz był związany przez całe życie. W latach 1990-1994 był miejskim radnym. Zmarł w Kielcach 7 września 2012 roku.
Autor: Janusz Majewski
