https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Meduza studentów UKW przeszła chrzest bojowy w Tleniu. Bada jakość wody

Maciej Czerniak
Próby zanurzeniowe robota opracowanego przez młodych naukowców mechatroników i informatyków z UKW przeprowadzono w basenie w Mszczonowie
Próby zanurzeniowe robota opracowanego przez młodych naukowców mechatroników i informatyków z UKW przeprowadzono w basenie w Mszczonowie Michał Rosiak
Nie parzy i nikomu nie zagraża, ale za to może być użyteczna w kilku gałęziach gospodarki. Meduza, którą opracowali młodzi informatycy i mechatronicy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego to wyjątkowy robot, który przeszedł już testy w środowisku naturalnym i w najgłębszym basenie w Europie.

Wynalazek studentów z Koła Naukowego Bioniki GEKON na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego jest robotem wzorowanym na meduzie. Urządzenie jest wyposażone w aparaturę pomiarową, służącą do "bezinwazyjnego pomiaru parametrów wody" - informuje bydgoska uczelnia.

Robot powstał pod okiem naukowców z Wydziału Mechatroniki UKW. Co więcej, meduza ma za sobą już poważne testy – we wrześniu studenci sprawdzali jej działanie w najgłębszym basenie w Europie Deepspot w Mszczonowie pod Warszawą. Natomiast w październiku meduza pokazała swoje możliwości pracy na otwartych wodach w Tleniu.

Meduza ma autonomiczny system wynurzania

- Realizacja projektu urządzenia jest bezpośrednią adaptacją naturalnego ruchu meduzy do badania jakości wody. Bionika, jako nauka, jest czerpaniem inspiracji najlepiej dostosowanych rozwiązań z natury i ich implementacji w technice - opowiada opiekunka projektu, dr inż. Zuzanna Kunicka-Kowalska.

- Meduza porusza się ruchem miarowym, bez wzburzania wody i dna zbiornika, jest unoszona przez prądy podwodne, podobnie jak zanieczyszczenia. To idealne warunki do bezinwazyjnego śledzenia czystości wód. Obecnie urządzenie wyposażone jest w czujnik temperatury, mętności wody, akcelerometr i moduł GPS, co pozwala na monitorowanie czynników wpływających na zmiany środowiska wodnego, a w konsekwencji - dobrostan organizmów żywych. Meduza wyposażona jest także w autonomiczny system wynurzania, co jest efektem współpracy studentów starszych lat i doktoranta naszego Wydziału.

"Projekt meduzy uzyskał już pierwsze wyróżnienie w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów, organizowanego przez Radę Programową XXIX Forum Teleinformatyki", czytamy w oficjalnym komunikacie UKW.

Ponadto projekt otrzymał dofinansowanie przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu: Studenckie koła naukowe tworzą innowacje. - Możliwe jest dalsze rozwijanie urządzenia, ale obecnie realizujemy w Kole już kolejny projekt dotyczący budowy farmy wertykalnej - dodaje dr inż. Kunicka-Kowalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski