Medalowy występ reprezentantek Pionka i Łuczniczki w mistrzostwach Europy

Kazimierz Fiut
Na zdjęciu reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy. Pierwsza z lewej Jolanta Lewandowska, w środku Karolina Rzepa, a za nią z lewej Jadwiga Rogacka Nadesłane
10 medali zdobyły reprezentantki klubów z Włocławka, Brodnicy i Bydgoszczy w mistrzostwach Europy w rumuńskim Targu Mures.

Tym bilansem mogą pochwalić się zawodniczki Włocławsko-Brodnickiego Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących Pionek oraz Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz. Imprezę rozegrano w rumuńskim Targu Mures.

W Rumunii wystąpiły Jadwiga Rogacka i Jolanta Lewandowska, słabowidzące zawodniczki z Pionka oraz Karolina Rzepa, niewidoma reprezentantka KSN Łuczniczka. Lewandowska zdobyła cztery medale a pozostałe dwie po trzy.

Lewandowska rywalizująca w kategorii B2 triumfowała w grze indywidualnej z bardzo dobrym wynikiem 713 pkt. w czterech grach, srebro dołożyła w klasyfikacji All-Events (suma eliminacji i finału) - 1354 pkt. oraz dołożyła brąz w mikście oraz w drużynie, w której występowała także Rzepa.

W tej samej kategorii B2 grała również Rogacka, która indywidualnie z rezultatem 682 pkt. przegrała tyko z klubową koleżanką i zdobyła srebro, zaś w klasyfikacji All-Events dołożyła brąz - 1344 pkt. Trzeci i to najcenniejszy medal Rogacka zdobyła wraz z Mieczysławem Kontrymowiczem w mikście kategorii B2. W finałowym meczu z dwójką Niemiec biało-czerwoni po dwóch seriach rzutów remisowali 1:1. W tej sytuacji o zwycięstwie decydował tzw. „złoty rzut”. W pierwszej serii każdy z zawodników obu drużyn zbił siedem pinów. W drugiej Kontrymowicz zaliczył komplet dziewięć pinów, zaś jego rywal pięć i polski duet mógł podnieść ręce w geście triumfu.

Bliska złotego medalu w mikście kategorii B1 była też Rzepa grająca w parze z Janem Ziębą podwójnym mistrzem Europy w rywalizacji mężczyzn. Biało-czerwoni pokonali najpierw parę ze Słowenii 2:0 (91:64, 104:54), a następnie duet Chorwacji również 2:0 (102:71 i 95:70). W decydującym spotkaniu o złoty medal musieli jednak uznać wyższość pary z Niemiec 0:2 (62:82 i 92:98) i odebrali srebrne krążki.

W rywalizacji indywidualnej z wynikiem 519 pkt. Rzepa zdobyła trzeci swój medal, a drugi brązowy, zaś w All-Events uplasowała się na piątej pozycji. Do brązu zabrakło 20 pkt. Asystentem Karoliny podczas mistrzostw był Grzegorz Kanikuła, kolega z reprezentacji. W klubie Karolina przygotowuje się pod kierunkiem Władysława Wakulińskiego, Ewy Iwickiej i Kazimierza Fiut.

W sumie polska reprezentacji niewidomych i słabo widzących zdobyła w mistrzostwach 14 medali, w tym cztery złote i po pięć srebrnych i brązowych.

Teraz przed Rogacką i Rzepą start w sierpniowych Światowych Igrzyskach Niewidomych i Słabowidzących. W angielskim Birmingham będą rywalizować w bowlingu.