87 samorządów miejskich i gminnych oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojewódzka Stacja Pogotowania Ratunkowego i inowrocławska fundacja Ekspert-Kujawy są partnerami samorządu województwa w kontynuacji regionalnego programu teleopieki domowej opartego na tak zwanych bransoletkach życia oraz wsparciu sąsiedzkim. Z programu już korzysta 2 tys. osób, wkrótce dołączy kolejne 1,5 tys. Jeszcze w tym roku część podopiecznych dostanie do dyspozycji pakiet telemedyczny, pozwalający na wczesne wykrywane chorób neurodegeneracyjnych.

– Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany. Teleopieka domowa to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
System obliczony jest dla 3,5 tys. podopiecznych. Nasze bransoletki – mobilne urządzenia, które monitorują funkcje życiowe i pozwalają w razie potrzeby wezwać pomoc – nosi obecnie 2 tys. osób, w zdecydowanej większości seniorów, kolejne 1,5 tysiąca otrzyma je w ciągu najbliższych tygodni. W ciągu ostatnich 14 miesięcy prowadzone przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i obsługiwane przez ratowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego telecentrum odebrało w ramach systemu 6,5 tys. wezwań o pomoc, w ponad 100 przypadkach konieczne było wezwanie służb ratunkowych.
Ważnym elementem programu jest wsparcie sąsiedzkie – chodzi o robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc w dotarciu do lekarza i załatwianiu spraw urzędowych, a także głośne czytanie, spacery, rozmowy, towarzyszenie. Obecnie korzysta z niego 360 osób.
Pakiet telemedyczny to przygotowywane obecnie novum, którym chcemy objąć ok. 300 osób wybranych spośród podopiecznych systemu na podstawie zebranych danych medycznych monitorowanych za pomocą bransoletek. Chodzi o osoby, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, w tym otępiennych i choroby Parkinsona. Oprócz stałego monitoringu za pomocą opaski na rękę (tętno, ciśnienie, wykrywanie upadków, liczba kroków w ciągu dnia, lokalizacja) zaproponujemy im badania rezonansowe, badania krwi, a także wywiady medyczne i stałą analizę paramentów życiowych przez specjalistów oraz opiekę studentów pielęgniarstwa, którzy pełnią tu rolę wolontariuszy. Za ten segment programu odpowiada Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Marszałkowski regionalny program teleopieki domowej finansowany jest obecnie ze środków naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Koszt wynosi 33 mln złotych, wartość wsparcia unijnego to 28 mln złotych.
Lista partnerów projektu Kujawsko-Pomorska Teleopieka na www.kujawsko-pomorskie.pl


Nagrody za ochronę zabytków i najlepsze projekty muzealne
Do końca kwietnia przyjmujemy zgłoszenia do udziału w konkursach „Dziedzictwo wieków” i Musejon Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Roku. – Te nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Musejon – Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Roku
Do konkursu mogą być zgłaszane projekty muzealne zrealizowane w 2024 r. w trzech kategoriach:
wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
działalność naukowa i wydawnicza (publikacje, w tym e-booki i audiobooki oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);
edukacja i regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).
Dodatkowe informacje: Marzanna Olszewska, tel. 883 353 692; e-mail: [email protected]
Dziedzictwo wieków
Medale Hereditas Saeculorum to wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków w naszym regionie. Nagrody wręczymy w dwóch kategoriach:
za przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie (wyróżnimy zarządców zabytków i wykonawców prac)
za osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków (nagroda dla osób i instytucji posiadających szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie)
Dodatkowe informacje:
Marzenna Kończak tel. (56) 62-15-826; e-mail: [email protected],
Monika Butowska tel. (56) 62-15-828; e-mail: [email protected]
Regulaminy i formularze dostępne na www.kujawsko-pomorskie.pl.


Ciechocinek wraca na kolejową mapę Polski!
W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej i ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka podpisana w piątek (21 marca) została umowa między zarządzającą krajową infrastrukturą kolejową państwową spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka. Prace modernizacyjne rozpoczną się niezwłocznie. Równocześnie samorząd województwa, który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie, przystąpił do wyłonienia obsługującego tę linię przewoźnika. Przejazdy do naszego najsłynniejszego uzdrowiska uruchomimy już w grudniu.
– To ważny dzień dla regionu i dla Ciechocinka. Dziś możemy wspólnie cieszyć się sukcesem, który poprzedziły godziny trudnych rozmów i ciężka praca. Dziękuję ministrowi infrastruktury panu Dariuszowi Klimczakowi i panu prezesowi Piotrowi Wyborskiemu za to, że wspólnie mogliśmy doprowadzić ten proces do szczęśliwego zakończenia. Cieszę się, że tak samo patrzymy na rozwój i przyszłość kolei – mówiła podczas uroczystości w Urzędzie Miejskim w Ciechocinku wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. poseł Zbigniew Sosnowski i burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Gruntowna modernizacja infrastruktury kolejowej jest warunkiem uruchomienia połączeń na tej nieużywanej od kilkunastu lat linii. Inwestycja umożliwi przejazd pociągów z prędkością 120 km na godzinę. Prace, które przeprowadzi Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, obejmują również przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, odnowienie peronów w Ciechocinku, Aleksandrowie i Odolionie oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej. Koszt przedsięwzięcia to 47 mln złotych.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznacza na finansowanie połączeń kolejowych Bydgoszcz-Toruń-Otłoczyn-Ciechocinek w najbliższych pięciu latach 30 milionów złotych. Wyłoniony w przetargu przewoźnik od 14 grudnia zapewni kursy minimum ośmiu par pociągów z Ciechocinka do Aleksandrowa Kujawskiego. Pociągi będą klimatyzowane, nowoczesne i przystosowane do przewozu rowerów.
Za przejazd na tej trasie osoby powyżej 65. roku życia zapłacą jedynie 4 złote, a w pierwszym miesiącu kursowania wszyscy pasażerowie tylko symboliczną złotówkę.