Marian Dziędziel kończy 75 lat! Charyzmatyczny aktor filmowy i teatralny, którego widzowie pamiętają z roli ojca panny młodej w "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego i Horsta w "Komorniku", urodził się 5 sierpnia 1947 roku w Gołkowicach. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, którą ukończył w 1969 roku. W tym samym czasie po raz pierwszy wystąpił na scenie w Teatrze Słowackiego w Krakowie.
Marian Dziędziel - debiut, kariera
Dziędziel pochodzi ze śląskiej rodziny o mocnych tradycjach, więc nie dziwi fakt, że na dużym ekranie zadebiutował u Kazimierza Kutza w filmie "Sól ziemi czarnej". Dwukrotnie pojawił się u Wandy Jakubowskiej w filmach "Biały mazur" i w "Kolorach kochania". Zanim wcielił się w rolę ojca w głośnym "Weselu", współpracował ze Smarzowskim na planie "Małżowiny".
Wystąpił w serialu Władysława Pasikowskiego "Glina" oraz odegrał epizodyczną rolę w głośnym "Pianiście" Romana Polańskiego. Wyjątkowa kreacja w obrazie Smarzowskiego "Wesele" przyniosła aktorowi Orła oraz nagrodę na FPFF w Gdyni za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską. Kolejnym jego ogromnym sukcesem była rola w komedii kryminalnej "Vinci" Juliusza Machulskiego oraz w serialu "Oficer" Macieja Dejczera.
Kolejne lata to bezapelacyjny wzrost popularności Mariana Dziędziela i coraz liczniejsze kreacje na małym i wielkim ekranie. W 2005 roku pojawił się obok Bogusława Lindy w sensacyjnym filmie "Czas surferów" oraz w roli Horsta w nagrodzonym Grand Prix FPFF w Gdyni "Komorniku" Feliksa Falka. Później wziął udział w produkcji Bogusława Lindy "Jasne, błękitne okna", wcielił się w główną rolę w filmie "Łódka" oraz w kolejnej części "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.
Aktor pomimo wielkiego sukcesu nie zwalniał tempa i wystąpił w serialu "Odwróceni", wziął udział w komedii "Taxi A" oraz w polsko-słowackiej produkcji "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego. To tylko część dorobku artystycznego Mariana Dziędzięla. I choć aktor mógłby cieszyć się już sielankowym życiem emeryta, do dziś wciąż jest aktywnym zawodowo aktorem. Już niedługo fani będą mogli podziwiać go w filmie "Masz ci los!" Mateusza Głowackiego.
źródło: AKPA.
[g]16545141[g]
