Spis treści
Marcin Romanowski bez immunitetu. Posłowie wyrazili zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie
Prokuratura Krajowa chce postawić byłemu wiceministrowi sprawiedliwości 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nadużyć związanych z Funduszem Sprawiedliwości.
Sejm uchylił immunitet Romanowskiemu w celu pociągnięcia do odpowiedzialności za wszystkie 11 zarzutów. Sejm zgodził się także na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
Poważne zarzuty wobec Marcina Romanowskiego. Chodzi o Fundusz Sprawiedliwości
Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceministrem sprawiedliwości, a od 2018 roku także pełnomocnikiem ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości.
Podczas prac komisji regulaminowej dotyczącego wniosku prokuratury w sprawie posła Marcina Romanowskiego prok. Katarzyna Kwiatkowska, która w Prokuraturze Krajowej kieruje pracami Departamentu Postępowania Przygotowawczego, poinformowała, że „podstawę złożonego wniosku stanowi zebrany w sprawie materiał dowodowy, którego ocena prawno-karna pozwoliła wydać postanowienie o przedstawieniu 11 zarzutów Marcinowi Romanowskiemu”.
– Jednym z nich jest udział posła w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnieniu przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków jak również poświadczanie nieprawdy w dokumentach i wyrządzanie szkody wielkich rozmiarów w mieniu Skarbu Państwa w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych w tym przez inne osoby – poinformowała.
Z kolei prok. Piotr Woźniak podkreślił, że zarzuty, które prokuratura zamierza postawić Romanowskiemu po ewentualnym uchyleniu mu immunitetu, dotyczą głównie nieprawidłowości związanych z przyznawaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości.
Śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Śledztwo dotyczące wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty 11 osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. przedstawiciel beneficjenta Funduszu Sprawiedliwości, a także urzędnicy i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy zajmowali się funduszem, którego głównym celem była i jest pomoc ofiarom przestępstw.
Prokuratura w tej sprawie złożyła do Sejmu wnioski o uchylenie immunitetów dwóm politykom Suwerennej Polski, posłom klubu PiS i byłym wiceszefom MS odpowiedzialnym za Fundusz Sprawiedliwości: Michałowi Wosiowi (Sejm wyraził na to zgodę 28 czerwca) i Marcinowi Romanowskiemu.
Wnioski o uchylenie immunitetu – według wcześniejszych zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara – mają dotyczyć także innych polityków Suwerennej Polski.
