- W ramach zwalczania wirusa ptasiej grypy na terenie gminy Uścimów, pow. lubartowski, trwa oczyszczanie z padłego drobiu ostatniego kurnika, w Drozdowce - przekazał na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego. - Prace powinny zakończyć się jeszcze dziś. Aktualnie nie ma podejrzeń dot. nowych ognisk choroby w woj. lubelskim
Hodowcy drobiu kontra wirus ptasiej grypy
Główny Lekarz Weterynarii raz po raz przypomina hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Realizowanie podstawowych zasad przy obsługiwaniu drobiu, ma minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego, poza wymienionym już utrzymywaniu drobiu w zamknięciu, należą:
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
- karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
- stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
- stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
To Cię może też zainteresować
GIW: "Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii".
To Cię może też zainteresować
Wszystkie potwierdzone do tej pory ogniska ptasiej grypy znajdowały się na terenie województwa lubelskiego i wielkopolskiego.
