Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe oazy zieleni w samym centrum miasta. Gdzie wybrać się na spacer w Bydgoszczy i Toruniu?

Marta Mikołajska
Wiosna budzi się do życia. Jej oznaki spotkać możemy między innymi w ogrodach botanicznych.
Wiosna budzi się do życia. Jej oznaki spotkać możemy między innymi w ogrodach botanicznych. Dariusz Bloch
Mamutowiec, relikty z czasów prehistorycznych, tulipanowiec amerykański - to tylko niektóre rzadkie rośliny, które spotkamy w ogrodach botanicznych.

Święta to doskonała okazja do rodzinnych wycieczek, spacerów i wypoczynku w otoczeniu natury. A „zielonych” miejsc w Bydgoszczy i w Toruniu nie brakuje.

Z czasów prehistorycznych ...

W ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znajdziemy ponad 700 gatunków i odmian roślin. Jak mówi Jarosław Mikietyński, pracownik ogrodu botanicznego UKW, rośnie tu np. 1000 krzewów róż, w tym historyczne, czy żółtnica pomarańczowa.

– Interesującym okazem jest także mamutowiec olbrzymi. To jedno z najpotężniejszych drzew iglastych na świecie. Ten, który rośnie u nas dochodzi do 7 m wysokości. Mamutowce charakteryzuje długowieczność – może przeżyć nawet do trzech tysięcy lat – opowiada Jarosław Mikietyński.

Wśród okazów flory ogrodu UKW znajdują się także relikty jurajskie (na przykład miłorząb japoński), a także magnolie i 20 gatunków klonu o różnych kształtach i kolorach liści.

W ostatnim czasie kolekcja „botanika” UKW wzbogaciła się o odmiany polskich traw i rabatę roślin wydmowych. Na tym jednak nie koniec.

– Planujemy wzbogacić królestwo flory o rabaty sensoryczne, które będą służyły przede wszystkim osobom niewidomym oraz rabatę roślin ciepłolubnych. Przygotowujemy też rabatę dla roślin cieniolubnych, jak na przykład fuksja – zapowiada nasz rozmówca.
„Botanik” jest otwarty w dni robocze w godz. 8 -14.30. Można tam się dostać od strony kampusu uczelni. Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że oficjalne otwarcie ogrodu będzie miało miejsce już niebawem, tj. 26 kwietnia.

– Tego dnia, jak też w dniach następnych, będzie można skorzystać ze spaceru z przewodnikiem – nasi pracownicy już od godz. 9 będą oprowadzali mieszkańców i opowiadali im o okazach, które można spotkać naszym ogrodzie. Wieczorem, o godz. 17 odbędzie się koncert. Zagrają Pilersi – zapowiada Jarosław Mikietyński.

Po rozpoczęciu sezonu ogród będzie czynny codziennie w godz. 8-19, w niedziele i święta – od godz. 10.

Jednym z niezwykle urokliwych miejsc jest także toruński Ogród Zoobotaniczny. Jego historia sięga końca XVIII w. Przez lata funkcjonował jako ogród botaniczny. Pierwsze zwierzęta zamieszkały tu w 1965 roku.

Na Bydgoskim Przedmieściu

– Aktualnie można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków zwierząt, odwiedzić zachwycającą ptaszarnię. Najmłodszych zaś zainteresuje Mini Zoo i plac zabaw z wieloma atrakcjami – opowiada Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia. – Ten niewielki obszar zachwyca bogactwem flory ogrodowej - rośnie tu blisko 500 drzew reprezentujących ponad 50 gatunków, wiele krzewów i bylin. Do najciekawszych należą: miłorząb dwuklapowy, buk pospolity odmiany purpurowej, magnolie czy tulipanowiec amerykański. Rośnie tu dużo pięknych różaneczników, powojników, kolekcja róż i roślin skalnych. Wśród rosnących tu drzew występuje kilkanaście pomników przyrody.

Innym „zielonym” miejscem w Toruniu, do którego odwiedzenia zachęca nasza rozmówczyni jest Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, którego początki sięgają 1816 r. Teren wpisany jest do rejestru zabytków. Równolegle do ul. Bydgoskiej przecina go główna aleja spacerowa z tzw. Ławką Schillera z 1909 roku. Jakie gatunki roślin mamy okazję tu spotkać?
– Wzdłuż alei możemy podziwiać wspaniałe okazy klonów pospolitych odmiany czerwonolistnej, sosny pospolitej i cisów – wymienia Magdalena Stremplewska. – Popularnym miejscem spacerowym są stawy, położone w zagłębieniach terenu. Nad układem wodnym góruje stylizowana ruina, u podnóża której ma swój początek strumień tworzący kaskadę i zasilający położone niżej stawy. Mniejszy staw położony jest nieco wyżej. Na zboczach otaczających stawy rosną od północy dęby, brzozy i sosny, a od południa krzewy liściaste i iglaste.

Ponad 800 gatunków

W ogrodzie botanicznym znajdującym się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” znajduje się 840 gatunków i odmian roślin. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? - Jednym z ciekawszych okazów jest bez wątpienia tulipanowiec, drzewo o zaskakujących kwiatach, miododajne – którego miód jest prawie czerwony – a co najważniejsze, kwitnące w praktyce co kilka lat. W Myślęcinku kwitnie regularnie co roku. Szczególnie cenna jest metasekwoja. Jest to żywa skamieniałość. Myślęciński botanik może poszczycić się także storczykami, m.in. krwistym, i stoplamkami. Teraz kwitną: magnolia pośrednia i gwiaździsta, ziarnopłon wiosenny, pigwowce, forsycje, śliwy, wiśnie, jabłonie, derenie – wymienia Sandra Tyczyno, rzeczniczka LPKiW „Myślęcinek”.
Odwiedzający Myślęcinek mogą skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką jest spacer z przewodnikiem, który można umówić w dowolnym terminie, gromadząc grupę 8-10 osób. Organizowane są także wycieczki w ramach cyklu „Myślęcinek, którego nie znacie”.
Ogród otwarty jest codziennie w godz. 9-21. Szczegóły: www.myslecinek.pl.

Gdzie przyroda spotyka się z historią

Miłośnicy spacerów i wypoczynku na łonie natury z pewnością chętnie zajrzą także do osady leśnej „Barbarka”, położonej w lesie w północno-zachodniej części Torunia, w odległości 13 km od centrum miasta. Poza pospolitymi borami sosnowymi i mieszanymi rosną tu partie świetlistej dąbrowy, ubogiego grądu, łęgu olszowego i olsu. W pobliżu usytuowany jest rezerwat – Las Piwnicki wraz z Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Jak przekonuje Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia, miejsce to przyciąga całe rodziny, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Odwiedzający znajdą tu liczne atrakcje, w tym szlaki rowerowe i spacerowe, park linowy, plac zabaw, grillowiska i paleniska. To jednak nie wszystko. - Jesienią, 2018 roku pojawiła się najnowsza atrakcja – trampolinowy plac zabaw, wybudowany w ramach budżetu partycypacyjnego. Na terenie Osady Leśnej Barbarka oraz na obszarze przyległym została wyznaczona także sieć ścieżek turystyczno-edukacyjnych dla osób zainteresowanych przyroda i historią regionu – mówi Magdalena Stremplewska.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera