Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mąkoszyn kością niezgody?

Iwona Matusiak
21 okręgów wyborczych i 20 lokali - to nowa propozycja, która sprawdzona zostanie już w najbliższych wyborach.

21 okręgów wyborczych i 20 lokali - to nowa propozycja, która sprawdzona zostanie już w najbliższych wyborach.

- Propozycja przedstawiona przez mnie i mój zespół, który pracował nad tym cztery miesiące jest kompromisowo - historyczna. Było kilka sugestii zmian, na niektóre się zgodziłem, na inne nie - mówi Ignacy Pogodziński, burmistrz Szubina.<!** Image 2 align=none alt="Image 198975" sub="Dotąd wybieraliśmy radnych w czterech okręgach wyborczych. W 2014 roku będę obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze, których będzie 21, ponieważ tylu radnych wybieranych jest w gminie Szubin / fot. Archiwum">

Kością niezgody okazał się Mąkoszyn. Według burmistrza i osób, które pracowały nad przygotowaniem nowego podziału na okręgi wyborcze, Mąkoszyn jest od zawsze złączony z Chomętowem i to właśnie z nim oraz z Gąbinem, Wąsoszem i Żędowem znalazł się w jednym okręgu wyborczym. Część mieszkańców Mąkoszyna wraz z sołtysem w liście skierowanym do szubińskich włodarzy opowiedziała się jednak za przynależnością do okręgu nr 21 razem ze Smolnikami i Kowalewem. Pod listem podpisało się jednak zaledwie około 20 osób, a samych mieszkańców wsi jest około 140.

O zmiany w listach okręgów zabiegali głównie radni Platformy Obywatelskiej, w tej sprawie odbyło się nawet specjalne spotkanie przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych.

- W kuluarach mówi się, że decyzja ta miała być podjęta pod Romana, ale chyba nie ma się co dziwić. Mąkoszyn czy Zielonowo od lat są pomijane w budżecie gminnym. To ja podejmowałem pewne działania, aby im pomóc, na przykład, w sprawie dowozu dzieci do szkoły w Zielonowie - wyjaśniał Roman Danielewski. - Nie ma nic dziwnego w tym, że mieszkańcy tej wsi chcieliby mieć swojego przedstawiciela w gminie, skoro jest ktoś, kto o nich dba, a ja na pewno będę o nich pamiętał. Nie widzę w tym nic złego, że ktoś zabiega o swoje dobro.

Ostatecznie szesnastoma głosami „za” oraz pięcioma „przeciw” uchwała o podziale na okręgi wyborcze została przyjęta.

- Zaznaczam, że w najbliższych wyborach będzie obowiązywała zupełnie inna struktura wyborcza. Jeżeli coś nie będzie odpowiadało, będzie można jeszcze dokonać drobnych korekt - uspokajał Ignacy Pogodziński.

Przypomnijmy. Dotychczas wybieraliśmy radnych w czterech okręgach wyborczych. W wyborach samorządowych w 2014 będę obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze. W związku z tym, będzie dwadzieścia jeden okręgów, ponieważ tylu radnych wybieranych jest w gminie Szubin. Podział gminy na okręgi, ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu ustalono według normy obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady, z uwzględnieniem zasad opisanych w kodeksie wyborczym. <!** reklama>

Podział gminy dokonywany jest również w oparciu o podział na jednostki pomocnicze. W najbliższych wyborach będzie dwadzieścia siedzib komisji wyborczych, tylko w Zamościu będzie jedna siedziba dla dwóch komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!