Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LPKiW zachęca do udziału w zoologicznym konkursie

Tomasz Skory
Raz w miesiącu publikujemy zdjęcie, przedstawiające jednego z mieszkańców bydgoskiego zoo. Ten, kto odgadnie, jakie prezentujemy zwierzę, otrzyma wejściówkę do ogrodu.

Raz w miesiącu publikujemy zdjęcie, przedstawiające jednego z mieszkańców bydgoskiego zoo. Ten, kto odgadnie, jakie prezentujemy zwierzę, otrzyma wejściówkę do ogrodu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 199853" sub="To ptak, co do tego nie ma wątpliwości. Ale czy uda się Państwu rozpoznać, co to za gatunek? [Fot.: LPKIW]">Pierwsza osoba, która rozpozna, jakiego zwierzęcia fragment prezentujemy i zadzwoni dziś punktualnie o godzinie 9.00 pod numer 52 328 00 08, otrzyma za darmo podwójne zaproszenie do zoo.

Zadanie, wbrew pozorom, nie jest takie proste, ponieważ myślęcińskie zoo zamieszkuje obecnie blisko siedemset sztuk zwierząt. Zwiedzający ogród mogą poznać aż siedemdziesiąt gatunków ptaków, trzydzieści gatunków ssaków oraz dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Spośród tej licznej gromadki wybraliśmy kolejne zwierzę.<!** reklama>

Ostatnio mały spryciarz

W ubiegłym miesiącu zamieszczone zdjęcie przedstawiało szopa pracza, największego przedstawiciela rodziny szopowatych. Długość ciała tego zwierzęcia osiągnąć nawet do 70 centymetrów, a waga może dochodzić do 10 kilogramów. Szopy charakteryzuje krępe ciało, krótkie, ale bardzo zręczne łapy i specyficzne ubarwienie. Futro zwierzęcia zwykle jest ciemnoszare, a gruby, puszysty ogon zdobią czarne pierścienie. Wokół oczu szopy mają czarny wzór maski, a między nimi biegnie ciemna smuga.

Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie niektóre plemiona indiańskie przypisywały mu niezwykłe cechy. Charakterystyczna maska wokół oczu oraz inteligencja zwierzęcia stały się elementami mitologii Indian. Przez lata w Stanach Zjednoczonych polowano na szopy dla ich cennych futer, które służyły za środek płatniczy. Dziś na terenach zurbanizowanych uważa się go tam jednak za szkodnika.

Na drzewach i w wodzie

Do Europy, sprowadzony przez człowieka, szop trafił w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dziś spotykany jest też w rejonie Kaukazu i w Japonii. Pierwotne zwierzę to występowało w lasach liściastych, ale przystosowało się z czasem do życia na terenach górskich, mokradłach i obszarach zamieszkiwanych przez człowieka. Szop najchętniej zamieszkuje okolice jezior, rzek i stawów. Bardzo dobrze pływa, wspina się też na drzewa i kopie nory, gdzie zakłada gniazda.

Szopy prowadzą nocny tryb życia i są wszystkożerne. Większą część ich pożywienia stanowią rośliny, ale zwierzęta te polują też na drobne gryzonie, ptaki, płazy, gady, ryby i owady. Nazwa „szop pracz” wzięła się z tego, że ma on zwyczaj obmywania pożywienia w wodzie.

Zobacz szopa w ogrodzie

Osoby, które chciałyby zobaczyć szopa na żywo, wybrać się mogą w listopadzie do Ogrodu Fauny Polskiej codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 10.00 do 16.00. Tym, którym nie powiedzie się w dzisiejszym konkursie, przypominamy, że koszt wstępu do zoo wynosi 7 zł dla osoby dorosłej i 5 zł dla dzieci. Ze zwierzętami zamieszkującymi ogród w Myślęcinku można się zapoznać na stronie www.zoo.bydgoszcz.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!