Kazimierz Fiut
Ta finiszowała polska czwórka, która o 0,1 sekundy wyprzedziła Brytyjki
Ta finiszowała polska czwórka, która o 0,1 sekundy wyprzedziła Brytyjki TVP Sport
Sześć polskich osad zapewniło już sobie występ w decydujących biegach o medale mistrzostw Europy seniorów. Trzy czwórki oraz żeńska dwójka podwójna wagi lekkiej dokonały tego w przedbiegach, zaś po repesażach dołączyły do nich kolejne dwie osady. W sobotnich półfinałach wystąpią jeszcze trzy. Bardzo dobrze spisują się przedstawiciele Lotto Bydgostii, AZS UMK Toruń, Wisły Grudziądz i Gopła Kruszwica.

W czwartek w szkockim Strathclyde w ramach pierwszych Igrzysk Europejskich 12 polskich osad przystąpiło do rywalizacji o medale mistrzostw Europy. Cztery z nich wygrywając, bądź zajmując drugie miejsca w przedbiegu zapewniły sobie udział w finale A. Jako pierwsza uczyniła to żeńska czwórka bez sternika z trójką wioślarek LOTTO-Bydgostii: Joanną Dittmann, Moniką Chabel i Marią Wierzbowską oraz gorzowianką Olgą Michałkiewicz. Ubiegłoroczne wicemistrzynie Europy i świata przed większość dystansu płynęły na 3-4 miejscu. Popisały się jednak doskonałym finiszem i na celowniku wyprzedziły Brytyjki o 0,01 sekundy! Wygrały Rosjanki.

Tuż po nich rywalizowały koleżanki z reprezentacji wicemistrzynie świata w czwórce podwójnej. Agnieszka Kobus – Zawojska, Marta Wieliczko z Wisły Grudziądz, Maria Springwald i szlakowa Katarzyna Zillmann z AZS UMK Toruń prowadziły od startu do mety wyprzedzając o ponad 3 sekundy groźne Holenderki.

Męska czwórka podwójna Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel aby awansować do finału musiała zając przynajmniej 2 miejsce. I to uczyniła. Wygrali Włosi.

Z kolei dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Joanna Dorociak musiała wygrać swój przedbieg i dokonała tego w dobrym stylu odpierając na finiszu ataki Szwajcarek i Włoszek.

Swój bieg i to zdecydowanie wygrała również dwójka podwójna mężczyzn Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski z AZS UMK Toruń, lecz dało im to kwalifikację do półfinału. W sobotnim półfinale wystąpi też męska dwójka podwójna wagi lekkiej Jerzy Kowalski z Gopła Kruszwica i Miłosz Jankowski, którzy przedbieg ukończyli na 2 pozycji za Włochami, a przed Brytyjczykami. Do półfinału z 2 miejsca zakwalifikował się z też skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk.

W repesażu 4. miejsce zajęła męska dwójka bez sternika Łukasz Posyłajka, Bartosz Modrzyński z Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego i wystąpiła w finale C, który wygrała zajmując ostatecznie 13. miejsce.

W piątek w repesażach wystąpiły cztery polskie osady: żeńska dwójka bez sternika z Anną Wierzbowską, dwójka podwójna z Martyną Mikołajczak (obie LOTTO-Bydgostia) oraz skiffistka wagi lekkiej i męska ósemka. Swoją szansę na awans do finału A wykorzystała skiffistka w. lekkiej Katarzyna Wełna wygrywając swój bieg, a także dwójka podwójna Mikołajczak, Krystyna Lemańczyk – Dobrzelak mijając metę na 4., premiowanej awansem pozycji.

Ta sztuka nie udała się dwójce bez sternika. Anna Wierzbowska z Moniką Sobieszek, aby rywalizować o medale musiały zająć przynajmniej 2. miejsce. Uplasowały się na 3 pozycji za Brytyjkami i Francuzkami. Spory zawód sprawiła męska ósemka, która nie wyprzedziła żadnej z osad. Tym samym Robert Fuchs (AZS UMK Toruń), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Ryszard Ablewski, Mikołaj Burda (obaj LOTTO-Bydgostia), Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, sternik Daniel Trojanowski (wszyscy Zawisza), Zbigniew Schodowski, Marcin Brzeziński zajęli w końcowej klasyfikacji ostatnie - 7. miejsce.

W sobotę od 12.15 i w niedzielę od godz. 12.35 wyścigi finałowe. Zawody transmituje TVP Sport.

Materiał oryginalny: Lotto Bydgostia, AZS UMK Toruń, Wisła Grudziądz i Gopło Kruszwica dobrze rozpoczęły mistrzostwa Europy - Gazeta Pomorska