Nawet trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu przyjdzie zapłacić tym, którzy zostaną przyłapani na używaniu niezarejestrowanego radia czy telewizora.
- To Poczta Polska przyjmuje, ewidencjonuje i egzekwuje opłaty z tytułu abonamentu RTV. Zadania tego nie realizują jednak listonosze, tylko upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej. Działaniami kontrolnymi w pierwszej kolejności są objęte podmioty prawne - tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. Za co trzeba płacić abonament RTV? Rzecznik wyjaśnia wątpliwości. - Charakteru odbiornika nie mają urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe, laptopy, smartfony, tablety itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych.<!** reklama>
Przedsiębiorcy są i tak w gorszej sytuacji niż zwykli słuchacze i widzowie.
- Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny (wyjątek to osoby fizyczne, które uiszczają tylko jedną opłatę niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych) - informuje Zbigniew Baranowski. I lepiej to zrobić, bo w przypadku, gdy kontroler poczty wpadnie na trop nielegalnego odbiornika, kary mogą być dotkliwe.
- W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika RTV w wydanej decyzji nakazuje się rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego sprzętu, stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty - wyjaśnia Zbigniew Baranowski. To oznacza 169 zł za radio i 1410 zł za abonament RTV. (BOB)