Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z "dwójki" gościli w Mannheim, partnerskim mieście Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Podczas wizyty w Mannheim uczniowie II LO w Bydgoszczy zwiedzili nie tylko Mannheim, ale też okolice.
Podczas wizyty w Mannheim uczniowie II LO w Bydgoszczy zwiedzili nie tylko Mannheim, ale też okolice. II LO Bydgoszcz
Uczniowie II LO w Bydgoszczy w ramach wymiany partnerskiej miast spędzili tydzień w niemieckim Mannheim. Zwiedzali też okolice. Do domu wrócili pełni wrażeń. Duże wrażenie zrobiła na nich, chociażby wizyta w muzeum Mercedes Benz w Ladenburgu.

II LO od dwóch lat współpracuje ze szkołą Geschwister-Scholl-Gymnasium w Mannheim.

- W ubiegłym roku na przełomie maja i czerwca gościliśmy grupę z Niemiec. Teraz pojechaliśmy z rewizytą - mówi Aneta Szerengowska, nauczycielka języka niemieckiego w II LO. - Uczniowie mieszkali w domach u niemieckich kolegów i koleżanek, których wcześniej gościli u siebie podczas ich pobytu w Bydgoszczy.

Do Mannheim wybrała się 7-osoba ekipa uczniów, która przy okazji mogła szlifować swój niemiecki. Młodzieży towarzyszyły Alicja Wojciechowska, nauczycielka języka francuskiego, i Aneta Szerengowska, nauczycielka języka niemieckiego.

Podczas pobytu w Mannheim uczniowie spotkali się z przedstawicielami miasta w ratuszu, zwiedzali miasto i okolice. Zobaczyli np. uniwersytet i most w Heidelbergu, ruiny zamku w tej miejscowości. Odwiedzili też muzeum Mercedes Benz w Ladenburgu oraz obejrzeli mecz hokeja na lodzie w mieszczącej kilkanaście tysięcy kibiców arenie.

W tym samym czasie w szkole Geschwister-Scholl-Gymnasium gościły także delegacje z Francji i Mołdawii. Każda z nich przygotowała krótki program artystyczny, który zaprezentowała podczas uroczystego wieczoru. Obecni na nim byli przedstawiciele miasta, Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia, dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodziny goszczące uczniów.

- Nasi uczniowie przygotowali wywiad telewizyjny. Opowiadali o polskiej kuchni i zabytkach, szczególnie tych bydgoskich - mówi Aneta Szerengowska. - Mieliśmy też wystawę zdjęć, na których młodzież uwieczniła Brdę, Przechodzącego przez rzekę, Operę Nova, czy Stary Rynek.

Po obejrzeniu części artystycznej zabrzmiała pierwsza zwrotka kolędy „Cicha noc” w języku niemieckim, rumuńskim, francuskim i polskim.

Udział w wymianie był współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera