Do udziału w projekcie Sally Ride EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle School Students) młodzież z klasy 2D o profilu matematyczno-fizycznym z III LO zachęcił Grzegorz Rycyk, nauczyciel fizyki, z wykształcenia astronom, który pracuje także w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu.
Lutowa misja
- Chciałem w ten sposób uatrakcyjnić uczniom lekcje fizyki oraz włączyć elementy edukacji interdyscyplinarnej. Na początku podeszli do tego dość nieśmiało, ale potem im się spodobało - mówi Grzegorz Rycyk. - Zgłosiłem szkołę do projektu poprzez stronę internetową www.earthkam.org. Po otrzymaniu akceptacji NASA, dostałem dostęp do konta „nauczyciel” (teacher) oraz „misja” (mission). Zalogowałem się i zapisaliśmy się na jedną z planowanych misji w lutym tego roku. Takich misji w roku jest więcej.
Uczniowie dzięki temu mieli do wglądu mapy z trasami przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). - Sami wybierali obszary Ziemi, które chcieliby sfotografować, zaznaczając na mapie pozycje - mówi Grzegorz Rycyk. - Zgłoszenia były przekazywane do komputera sterującego kamerą, która pracuje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię i uczniowie mogą zobaczyć efekty swojej pracy i je analizować.
Dzięki uczestnictwu w projekcie NASA dla szkół, w którym biorą też udział uczniowie z całego świata, młodzież z bydgoskiej "Trójki" sfotografowała, m.in., estuarium powstałe z ujścia rzek Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego, okolice nad Nilem w Egipcie, Manambolo - rzekę na Madagaskarze o czerwono-pomarańczowym kolorze (jest spowodowany obecnością osadów erozyjnych), portowe miasto Necochea w Argentynie, Archipelag Dampiera, składający się z 42 wysp położonych u północnych wybrzeży zachodniej Australii czy Laguna del Diamante - jezioro w zachodniej Argentynie. Część zdjęć wykonano też nad Ameryką Północną.
Spore wyzwanie
- To nie było łatwe zadanie, bo powierzchnię Ziemi należało sfotografować przy dobrej pogodzie, tak, by obrazu nie przesłoniły chmury - podkreśla Grzegorz Rycyk. - Jedna z orbit przebiegała też nad terytorium Polski, m.in. przez Łódź, ale tu zdjęć nie udało się wykonać, bo właśnie pogoda nie dopisała.
To nie był pierwszy astronomiczny projekt, w którym wzięła udział młodzież z III LO. - Wiosna i jesienią 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli też w kampanii poszukiwania planetoid "All Poland Asteroid Search Campaign"- mówi Grzegorz Rycyk. - Wcześniej zwiedzili również Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu. Kto wie, może ktoś z nich złapie bakcyla i w przyszłości zostanie astronomem.
