Po kilku miesiącach funkcjonowania, Czytelnia li_b_eratury w Bydgoszczy (mieszcząca się w Cafe Pianola przy ul. Jagiellońskiej 2) poszerza spektrum działań i występuje z festiwalem zorientowanym na poszukiwania wspólnych płaszczyzn twórczych dla li_b_eratury, muzyki i teatru.
<!** Image 2 align=none alt="Image 173354" >
Li_b_eratura, jako zjawisko o niezwykłej sile generatywnej, jest zapalnikiem czerwcowego festiwalu. Termin (od łacińskiego liber – „książka”, „wolny”) wymyślony przez Zenona Fajfera narodził się w 1999 roku i oznacza taki rodzaj literatury, w której nośnikami znaczenia, poza sferą werbalną, są kroje, kształty i kolory pisma, układy kompozycyjne zdań, stron, kart, całych książek a także materiał, z których zostały wykonane (bo kto powiedział, że książka musi mieć formę kodeksu). Li_b_eratura unieważnia sztuczny podział na treść i formę dzieła. W ramach festiwalu Li_b_eratak proponujemy spotkania z głównymi przedstawicielami i teoretykami kierunku: Zenonem Fajferem i Katarzyną Bazarnik oraz Radosławem Nowakowskim. Zaprezentujemy książki niekonwencjonalne, absolutnie nowatorskie, wolne. Przedstawimy także bydgoską odpowiedź na liberaturę w postaci publikacji niżej podpisanego.
<!** reklama>
Muzycznie festiwal ma do zaproponowania równie interesujący program. Legenda muzyki intuicyjnej, absolutnie oryginalny, wymykający się wszelkim próbom klasyfikacji zespół Osjan koncertuje tylko w szczególnych okolicznościach. Cieszymy się, że muzycy zebrali się właśnie na Lib_eratak. Filmową muzykę zaprezentuje The Washing Machine, który na żywo zagra do arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu [_Gabinetu doktora Caligari](http://www.filmweb.pl/film/Gabinet+doktora+Caligari-1920-30689) (Roberta Wiene). Natomiast 3moonboys z radością spotka się z publicznością przy okazji liberockowego koncertu okraszonego symultanicznymi wizualizacjami Marcina Jankowskiego.
Scenę w czasie tego szczególnego weekendu reprezentować będzie Teatr BOB z Krakowa, który wystawi Kobietom okazujemy zawsze zbyt wiele dobroci genialnego postmodernisty Raymonda Queneau. Naszym gościem będzie także Olgierd Łukaszewicz, który opowie o trudach i urokach związanych z działalnością sceniczną.
Li_b_eratak Festiwal nie ma ambicji komercyjnych. Nie jest zobligowany do tego, aby „się zwrócić”, co umożliwia szczerość i wolność. Jego celem jest sprowokowanie sytuacji artystycznej. Taka sytuacja będzie możliwa tylko wówczas, gdy odbiorca komunikatu stawi się na umówione spotkanie. Mamy gorącą nadzieję, że dadzą się Państwo sprowokować.
Szczegóły [w tym program] festiwalu dostępne są na stronie: www.liberatak.pl, a dodatkowe informacje na: www.ha.art.pl i www.liberatura.pl.
Li_b_eratak Festiwal
10-12.06.2011, Bydgoszcz
Cafe Pianola, Opera Nova, Muszla Koncertowa
Wstęp wolny!