MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy w Muzeum Solca. Powodem - wystawa dokumentująca 100-lecie Lasów Państwowych

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Wystawę przygotowaną z okazji 100-lecia Lasów Państwowych zwiedzać można w Solcu Kujawski bezpłatnie każdego dnia oprócz poniedziałku i soboty
Wystawę przygotowaną z okazji 100-lecia Lasów Państwowych zwiedzać można w Solcu Kujawski bezpłatnie każdego dnia oprócz poniedziałku i soboty Maja Stankiewicz
Muzeum Solca im. Księcia Przemysła uczciło przypadające w tym roku 100-lecie Lasów Państwowych specjalną wystawą. Pamiątki dotyczą nadleśnictw: Bydgoszcz, Cierpiszewo i Solec Kujawski.

Skąd pomysł na taką wystawę w Solcu Kujawskim? Bo miasto od wieków związane jest z lasem. Mówił o tym na wernisażu Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca. - Dla Solca lasy są prawie tak samo ważne jak Wisła – podkreślał.

- W przywileju lokacyjny nadanym Solcowi 699 lat temu jest informacja, że książę Przemysł nadaje mieszczanom także prawo do korzystania z okolicznych lasów. Co ciekawe - w oparciu o ten przywilej w XIX wieku solecki burmistrz procesował się z rządem pruskim o prawo Solca do lasu miejskiego i częściowo ten las odzyskał. Do połowy XX wieku Solec Kujawski miał swój las miejski - informował Rafał Kubiak.

Bogactwo lasów w okolicy nie zawsze jednak wychodziło miastu na dobre, bo jak podkreślano na wernisażu – dostatek drewna powodował, że właśnie z tego budulca wznoszono domy. Bardzo późno pojawiły się w Solcu pierwsze budynki murowane. To dlatego nie zachowały się do dziś żadne zabytki z czasów średniowiecza.

Przygotowania trwały miesiące

- Prace nad wystawą trwały kilka miesięcy. Już w lutym odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli nadleśnictw. Powstał zespół, który koordynował przekazywanie pamiątek – informował Łukasz Wojtecki, pracownik muzeum i twórca ekspozycji, która prezentowana będzie w muzeum do końca czerwca br.

Rok 1924, w którym powstają Lasy Państwowe, jest także bardzo ważnym rokiem dla Solca. Miasto zmieniło wówczas nazwę na Solec Kujawski, choć pod uwagę brano też inne propozycje, choćby Solec Las czy Solec Drzewny. Przez 10 lat działała też w Solcu jedyna w regionie Zasadnicza Szkoła Leśna. W 1979 r. placówkę przeniesiono jednak do Tucholi.

Łukasz Wojtecki dziękował wszystkim, którzy okazali pomoc w przygotowaniu ekspozycji. Szczególne słowa wdzięczności skierował do Adriana Talaśki, pracownika Nadleśnictwa Rytel, który udostępnił masę pamiątek związanych z 20-leciem międzywojennym. Z kolei za sprawą Tomasza Chrzanowskiego trafiły do muzeum pamiątki z czasów II wojny światowej.

Wspominano także na wernisażu Jerzego Trzaskowskiego, wielkiego miłośnika Puszczy Bydgoskiej, osobę zasłużoną dla Solca. Jego imię nosi obecnie jeden ze szlaków turystycznych w Puszczy Bydgoskiej. Rodzina pasjonata związanego całe życie z Lasami Państwowymi także podzieliła się pamiątkami.

Puszcza Bydgoska i okolice

Przygotowując ekspozycję skupiono się na Nadleśnictwach: Bydgoszcz, Cierpiszewo i Solec Kujawski. - Wybór był naturalny – tłumaczył Łukasz Wojtecki. - To nadleśnictwa, które mają swoje zasoby na terenach Puszczy Bydgoskiej, w granicach gminy Solec Kujawski oraz w jej najbliższych okolicach.

Wśród prezentowanych pamiątek m. in. dokumenty, mapy, zdjęcia, mundury, archiwalne wyposażenie leśników, pamiątkowe tablice etc.

To Cię może również zainteresować

Podczas wernisażu wręczone zostały nagrody laureatom konkursu pt. „Moja mała Ojczyzna”, który Muzeum w Solcu organizuje od blisko dekady. Konkurs adresowany jest do uczniów klas III. Pierwszych miejsc za maksymalną liczbę zdobytych punktów gratulowano Dominice Andrzejewskiej i Janowi Musiał. Druga nagroda trafiła do Amelii Drzewieckiej, trzecią zdobył Mieszko Lewandowski.

- Poziom konkursu był rewelacyjny. To elita jeśli chodzi i wiedzę o naszej gminie – chwalił uczestników Rafał Kubiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leśnicy w Muzeum Solca. Powodem - wystawa dokumentująca 100-lecie Lasów Państwowych - Gazeta Pomorska