Ferencvárosi Torna Club to 34-krotny mistrz Węgier, firma w wielkimi tradycjami (m.in. uczestnik Ligi Mistrzów, zdobywca Pucharu Miast Targowych, poprzednika Pucharu UEFA/Ligi Europy czy Pucharu Mitropa). Maskotka klubu - zielony orzeł, zawsze pojawia się na murawie przed meczami i dopinguje drużynę wraz z kibicami. Tradycyjne barwy klubowe, biało-zielone odnoszą się do heraldycznych barw dzielnicy Ferencvaros, a motto klubowe brzmi: „Erkölcs, Erő, Egyetértés” czyli „Moralność, Siła, Zgoda”.
Naszym kibicom FTC może się kojarzyć m.in. z występami znanego obrońcy Michała Nalepy, który grał nad Dunajem z 3-letnim kontraktem, zanim przeniósł się do Lechii Gdańsk, a teraz do Zagłębia Lubin.
Jedną z gwiazd Rakowa Częstochowa jest rosły Bośniak Adnan Kovačević - w „przerwie” między występami w Koronie Kielce (2017-2020) a mistrzem Polski (od tego sezonu), reprezentował właśnie barwy „Biało-Zielone”.
Piszącemu te słowa, najbardziej utkwił jednak w pamięci legendarny pomocnik ofensywny - Tibor Nyilasi - król strzelców ligi węgierskiej (1981 z FTC) i ligi austriackiej (1984 z Austrią Wiedeń)... Dzisiaj, ten znakomity piłkarz pracuje w węgierskiej federacji i jest komentatorem telewizyjnym.
Kwartet medalowy
Ale wróćmy na stadion „Nemzeti Atlétikai Központ”, usytuowany w kompleksie „Narodowe Centrum Lekkoatletyczne”, którego koszt budowy był niemal o miliard wyższy (prawie 3 miliarda złotych) niż… naszego Stadionu Narodowego. Otóż, według renomowanego amerykańskiego magazynu „Track & Field News”, Polska zdobędzie na mistrzostwach świata w Budapeszcie cztery medale: złoty - Wojciech Nowicki i srebrny Paweł Fajdek w rzucie młotem oraz brązowe - Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów i Katarzyna Zdziebło w chodzie na 35 km.
">
Poza czwórką potencjalnych medalistów w czołowej „10” mogą się znaleźć (nie uwzględniono sztafet mieszanych 4x400 metrów):
4. miejsce: Anita Włodarczyk (młot)
5. miejsce: Piotr Lisek (tyczka)
7. miejsce: 4x100 metrów kobiet
7. miejsce: 4x400 metrów kobiet
9. miejsce: Ewa Swoboda (100 metrów)
9. miejsce: Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki)
W Budapeszcie jest już część naszej ekipy z Ewą Swobodą, Natalią Kaczmarek, Pią Skrzyszowską, Wojciechem Nowickim i Pawłem Fajdkiem na czele. Z „przygodami” podróżuje Katarzyna Zdziebło, która utknęła na stołecznym lotnisku Chopina… Okazało się, że przewoźnik sprzedał więcej biletów niż miał miejsc do dyspozycji (a przypomnijmy, że nasza dwukrotna wicemistrzyni świata startuje już w niedzielę w chodzie na 20 km o godz. 7.15)...
