Lekcja dla Astorii od Śląska

Maciej Pieszczyński, Tadeusz Nadolski
Nie było niespodzianki w meczu koszykarskiej I ligi pomiędzy Franz Astorią Bydgoszcz a Śląskiem Wrocław. Goście wygrali 92:61.

<!** Image 3 align=none alt="Image 197228" sub="Kontuzjowanemu Mateuszowi Bierwagenowi pomagała masażystka Agnieszka Jaworowska. Fot.:Tomasz Czachorowski">

W porównaniu do pierwszego meczu „Asty” w tym sezonie, na parkiecie w wyjściowej piątce pojawił się Filip Małgorzaciak, a nie, jak to miało miejsce w meczu z Polonią Przemyśl, Adrian Barszczyk. <!** reklama>

Bydgoszczanie rozpoczęli mecz od dwóch przechwytów Pawła Lewandowskiego i punktów Doriana Szyttenholma. Goście, którzy na inaugurację ligi przegrali we własnej hali ze Spójnią Stargard Szczeciński, od razu rozpoczęli swój marsz po zwycięstwo. Już po pierwszej kwarcie przyjezdni prowadzili 22:10. Franz Astoria przede wszystkim zbyt często traciła piłkę (w całym meczu 26 strat „Asty” przy 13 Śląska). Szybko (w ciągu niespełna 5 min) pięć przewinień złapał Piotr Czaplicki, przez co był problem z rotacją pod koszem. Na domiar złego w drugiej kwarcie bydgoszczanie po jednej z akcji pod koszem rywala stracili jednego ze swoich liderów - Mateusza Bierwagena.

- Wygląda, że przesunęła mu się miednica - powiedział zaraz po spotkaniu trener Franz Astorii, Jarosław Zawadka. - Do tego dochodzi ucisk na nerkę i prawdopodobnie jeszcze dziś Mateusz przejdzie badania.

Ostatecznie bydgoski zespół przegrał z siedemnastokrotnymi mistrzami Polski 61:92. Wśród gości prym wiedli Paweł Kikowski (26 pkt, w tym 5/9 za 3) oraz Łukasz Diduszko (18 pkt, 11 zb.).

- Widać było, że Śląsk był mocno zmobilizowany - mówił opiekun bydgoszczan. - Przewaga gości widoczna była w każdym elemencie, przede wszystkim w pierwszej połowie. Wygrywali zbiórki, celnie trafiali z dystansu. Podobało mi się, że nasi zawodnicy walczyli do samego końca, bo nie mieliśmy już nic do stracenia. Było kilka akcji, kiedy długo rozgrywaliśmy piłkę i pozwoliło to zdobyć nam kilka punktów.

Pozostałe wyniki II kolejki oraz tabelka: AZS Politechnika Poznańska - MKS Dąbrowa 64:71, Polonia Przemyśl - UMKS Kielce 64:65, AZS Szczecin - SKK Siedlce 58:67, AZS Kutno - Znicz Pruszków 80:74, MOSiR Krosno - Start Lublin 86:71, Spójnia - Stal Ostrów 51:75, SIDEn Toruń - Sokół Łańcut 72:64.

W kwartach: 10:22, 19:34, 16:19, 16:17.
Franz Astoria: Szyttenholm 10, Laydych 10 (1x3), Małgorzaciak 10 (1), Lewandowski 5, Bierwagen 0 oraz Szafranek 8 (2), Barszczyk 6, Robak 4, Rąpalski 4, Czaplicki 4, Andryańczyk 0.