Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek w truciźnie lub trucizna w leku

Przemysław Przybylski
W Polsce jest całkowicie zakazana. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy, żeby ją zalegalizować. Terapeuci uzależnień są zgodni, że to tak samo groźny narkotyk jak każdy inny.

W Polsce jest całkowicie zakazana. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy, żeby ją zalegalizować. Terapeuci uzależnień są zgodni, że to tak samo groźny narkotyk jak każdy inny.

<!** Image 3 align=right alt="Image 97402" sub="Za samo posiadanie marihuany grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, za udzielanie marihuany innej osobie grozi kara do 10 lat, a udzielanie jej małoletniemu jest zbrodnią zagrożoną karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności / Fot. Anita Etter">Ruch rastafarian zapoczątkowany został w latach 30. XX w. na Jamajce w środowisku walczącym o równouprawnienie rasowe. Z czasem przeobraził się w religię.

Święte zioło

Na świecie rastafarianizm stał się popularny m.in. dzięki muzyce reggae, dub, ska. Charakterystycznym elementem tej religii jest rytualne palenie świętego ziela, czyli marihuany.

W Polsce import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i posiadanie jest całkowicie nielegalne i zagrożone karą więzienia. Polscy rastafarianie planują zaskarżenie ustawy jako niezgodnej z konstytucją. Powołują się przy tym na wolność wyznania i praktyk religijnych.

W Europie można jej używać legalnie, np. w Holandii, Szwajcarii, a od tego roku również w Czechach. W Belgii wolno ją uprawiać wyłącznie na własny użytek. W lipcu włoski Sąd Najwyższy orzekł, że „marihuana pomaga wyznawcom rastafarianizmu w modlitwie i dlatego mogą posiadać jej więcej niż inni”.

<!** reklama>- Legalizacja dołożyłaby do szerokiego wachlarza legalnych substancji psychoaktywnych nowe. To nie pozostawałoby bez wpływu na stan zdrowia społeczeństwa - uważa Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Od wyciszenia do ekstazy

Marihuana i haszysz są wyrabiane z konopi indyjskich, rosnących w południowo-wschodniej Azji, w rejonie Morza Śródziemnego, w Amerykach Środkowej i Południowej. Można je również hodować w klimacie umiarkowanym.

Marihuana i haszysz są najbardziej popularnymi narkotykami na świecie. Zawierają kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, z których najważniejszymi są tetrahydrokanabiole (THC). Badania pokazały, że THC powoduje obniżenie ciśnienia śródgałkowego, ma działanie przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe. Są kraje, gdzie marihuana przypisywana jest osobom terminalnie chorym.

- W Holandii, w Kanadzie, gdzie służba zdrowia jest niewątpliwie na wyższym poziomie niż w Polsce, stosuje się preparaty kanabis w celach medycznych. Korzyści, jakie doświadczają chorzy, najprawdopodobniej wielokrotnie przewyższają możliwe ryzyko uzależnienia, które w przypadku marihuany oceniane jest jako bardzo niskie - mówi terapeuta uzależnień Grzegorz Wodowski, prowadzący magazyn „Monar na bajzlu”.

Po jednorazowym przyjęciu THC przechodzi się przez cztery fazy, z okresami wyciszenia. Najpierw jest dobre samopoczucie i euforia. Następna faza to nadwrażliwość zmysłowa. Występują w niej zaburzenia poczucia czasu i przestrzeni, czasami pojawiają się napady lęku.

Kolejna to faza ekstatyczna. Na koniec sen i przebudzenie. Zwolennicy palenia marihuany jako pozytywy wskazują m.in. odprężenie i poczucie spokoju. Wśród negatywów jest m.in. skłonność do ulegania sugestiom, lęki i urojenia, apatia, nieracjonalne myśli.

Co bardziej szkodzi?

Po dłuższym czasie używania może nastąpić uzależnienie psychiczne, fizyczne nie występuje. Śmiertelne przedawkowanie THC jest praktycznie niemożliwe. Palenie podczas ciąży może doprowadzić do upośledzenia rozwoju płodu.

Marihuana, według części uczonych, może dwukrotnie podnieść ryzyko zachorowania na schizofrenię u osoby palącej. Badania naukowe nie potwierdziły, że wzrost tolerancji po długim paleniu prowadzi do sięgania po silniejsze środki odurzające.

Pojawiła się teoria, że to kryminalizacja marihuany wystawia jej użytkowników na ryzyko brania silniejszych środków. Sama marihuana może prowadzić na drogę przestępstwa. Niedawno nakielska policja zlikwidowała nielegalną plantację konopi. Zatrzymano troje 19-latków, w tym dwie kobiety i 32-letniego mężczyznę.

- Na obszarze około 30 metrów rosło ponad 1000 krzewów o wysokości od 40 cm do 2,70 m - podaje Kamila Ogonowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W latach 90. XX w. WHO przygotowała raport pt. „Implikacje zdrowotne używania konopi: Analiza porównawcza zdrowotnych i psychologicznych skutków używania alkoholu, konopi, nikotyny i opiatów”.

Wybuchł skandal, bo prasa ujawniła, że jeden z rozdziałów został utajniony. Porównano w nim zagrożenia jakie niesie palenie marihuany z pozostałymi używkami. Okazało się, że większe szkody powodują legalne używki, alkohol i nikotyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!