Lech Kołakowski we wrześniu 2020 r. został zwieszony przez Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej - głosował przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
W listopadzie ubr.r. Kołakowski zapowiedział, że wystąpi z PiS, co uczynił tydzień później. Został posłem niezrzeszonym, a w czerwcu b.r. dołączył do Partii Republikańskiej Adama Bielana.
W czwartek Jarosław Kaczyński oświadczył, że Lech Kołakowski wraca do klubu PiS. Tym samym partia ponownie ma 230 posłów. - Sądzę, że niedługo będzie miał więcej. Poseł Lech Kołakowski przechodzi z powrotem do naszego klubu. Co prawda już jako przedstawiciel Partii Republikańskiej, ale przechodzi z powodów merytorycznych – mówił lider PiS.
Dodał, że Kołakowski „zabiegał o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa”. - Te postulaty są naprawdę warte nie tylko zastanowienia, ale także przyjęcia i to jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia i ta nasza bardzo długa, wspólna droga, bo my z panem posłem, z kolegą Lechem, znamy się już dobrze przeszło 30 lat i przez cały czas szliśmy razem. Nawet w rodzinach zdarzają się takie momenty trudniejsze i mijają zwykle, jeśli to dobra rodzina, a nasza formacja jest dobrą rodziną. Tak że bardzo dziękuję za tę decyzję, za te lata wspólnej drogi i to jest to, co chciałem państw przekazać – stwierdził Jarosław Kaczyński.
Obecny na konferencji szef Partii Republikańskiej Adam Bielan zapewnił, ze jego środowisko polityczne wspiera Polski Ład. - Współtworzyliśmy pod względem merytorycznym ten dokument. Od wielu tygodni rozmawialiśmy z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim na temat segmentu rolnego w Polskim Ładzie. Cieszymy się, że nasze postulaty, w tym postulaty Lecha Kołakowskiego, zostały uwzględnione. Jesteśmy za to wdzięczni – mówił
Dodał, że Polski Ład to dobry program. - Nie chcemy być obozem ciepłej wody w kranie, chcemy zmieniać Polskę. Apeluję do tych, którzy w ostatnim czasie zbłądzili, wystąpili z klubu: zawsze jest szansa na powrót – stwierdził.
Z kolei Lech Kołakowski przekazał, że w ostatnim czasie rozmawiał z polskimi władzami, szczególnie na temat rolnictwa. - Polski Ład, środki rządowe i unijne, mają spowodować rozwój polskiego rolnictwa i zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi. To jest priorytet państwa polskiego – mówił na konferencji na Nowogrodzkiej. - Jest wiele spraw związanych z rolnictwem, ale myślę, że nasze wspólne działanie w ramach rządu Prawa i Sprawiedliwości pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników – dodał.
Parta Republikańska
Pod koniec czerwca europoseł Adam Bielan ogłosił powstanie nowej siły politycznej - Partii Republikańskiej.
Bielan zapewnił, że jego ugrupowanie - które docelowo połączyć miałoby się z Porozumieniem - postanie częścią Zjednoczonej Prawicy.
Zdaniem europosła koalicja rządząca to „najbardziej udany projekt polityczny prawicy w polskiej historii”. - My się Zjednoczonej Prawicy nie wstydzimy. Jesteśmy dumni z dobrych relacji z rządem i Prawem i Sprawiedliwością. Niech wstydzą się ci, którzy paktują z opozycją i chcą Zjednoczoną Prawicę rozbić – mówił Bielan.
Polityk dodał, że wierzy, iż Zjednoczona Prawica wygra kolejne wybory parlamentarne. Skrytykował także „byłych kolegów”, którzy skłaniają się w kierunku partii opozycyjnych.
Zapewnił również, że Republikanie będą wspierać Polski Ład.
Przedstawiając główne założenia swojej partii, Bielan wskazał że ugrupowanie chce zagwarantowania bezpieczeństwa i trwałej pozycji rodziny w życiu narodu.
Ugrupowanie ma dążyć również do wzrostu zamożności wszystkich obywateli poprzez wolną i nieskrępowaną przedsiębiorczość. - Chcemy ochrony własności prywatnej, będącej filarem zdrowego ustroju politycznego i społecznego oraz gwarancją rzeczywistej wolności społecznej i indywidualnej – mówił, wskazując, że istnieje także potrzeba zadbania o polskie produkty.
Szef Partii Republikańskiej mówił również o stworzeniu nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej oraz sprawnego systemu sprawiedliwości. - Chcemy doskonałej infrastruktury transportowej, energetycznej, cyfrowej oraz silnej i nowoczesnej polskiej armii – wymieniał.
Adam Bielan wskazywał też na potrzebę efektywnego, odpolitycznionego samorządu skoncentrowanego na współpracy z rządem i aktywnej polityki na arenie międzynarodowej z uwzględnieniem roli i zaangażowania Polski w NATO i systemie transatlantyckim.
Nowe ugrupowanie ze wsparciem Jarosława Kaczyńskiego
Na konwencji Partii Republikańskiej obecny był prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zapewnił, że projekt ma wsparcie partii rządzącej. - Wszyscy jesteśmy republikanami. Ideę republikańską najłatwiej opisać przeciwstawiając ją idei indywidualistyczno-liberalnej. Republikanizm to odwoływanie się do wspólnoty - i tej mniejszej, i tej największej, globalnej, czyli wspólnoty narodowej. Chcemy, by ta wspólnota była coraz silniejsza – oświadczył.
Kaczyński dodał, że „trzeba służyć Polsce i warto być Polakiem”. - Ta idea ma już wiele, wiele lat. Nie dziesięcioleci, ale nawet wieków, ale ciągle się zmienia, odnosi się do nowej rzeczywistości. Stoją przed nią nowe wyzwania. Tym wyzwaniem jest z jednej strony skrajnie wypaczona forma indywidualizmu. Z drugiej strony, przeciwstawia się jej na gruncie praktycznym pewien typ nie ideologii, ale postawy. Ona ma charakter indywidualistyczny, ale w wymiarze czysto politycznym. To zawsze zagrażało przedsięwzięciom strony, którą można określić jako „patriotyczną” – mówił polityk.
Zmiana godła Polski. Tego chce PiS. Co ma się zmienić? Zobac...
