https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łazik Perseverance nadaje z Marsa. Zobacz pierwsze nagrania wideo z Czerwonej Planety opublikowane przez NASA. Misja Mars 2020 się rozkręca

Tomasz Dereszyński
Łazik Perseverance nadaje z Marsa. Zobacz pierwsze nagrania wideo z Czerwonej Planety opublikowane przez NASA
Łazik Perseverance nadaje z Marsa. Zobacz pierwsze nagrania wideo z Czerwonej Planety opublikowane przez NASA HANDOUT/AFP/East News
Dzięki oczom łazika po raz pierwszy tak dokładnie będziemy mogli zobaczyć powierzchnię Marsa. Perseverance dzielnie radzi sobie w nowym miejscu zamieszkania.

- Wysłałem nagrania wideo z mojego lądowania na Marsie. To była niezła jazda! Włącz się, aby zobaczyć ten jedyny w swoim rodzaju materiał filmowy i niektóre z moich najnowszych zdjęć krateru Jezero - napisał na Twitterze łazik Perseverance.

Misja MARS 2020 spędzi na Marsie ok. 1 roku marsjańskiego, czyli ok. dwóch ziemskich lat. Łazik poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki powrócą na ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji.

Moment opuszczania statku z łazikiem na powierzchnię Marsa. Kamera jest zamontowana na tylnej części statku kosmicznego i pokazuje czaszę spadochronu użytego do amortyzacji lądowania.

Łazik Perseverance na Marsie! NASA pokazała pierwsze zdjęcia...

Ważne jest również jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach robotycznych oraz z udziałem ludzi.

Łazik Perseverance nie wróci na ziemię. Jak napisał na Twitterze zaraz po wylądowaniu: "witaj moje nowe miejsce do życia".

Łazik poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

Ciekawym eksperymentem będzie też próba wyprodukowania tlenu z marsjańskiego dwutlenku węgla, który stanowi 96 proc. składu atmosfery planety. Ma to znaczenie w kontekście potencjalnej terraformacji Marsa, co w kolejnych stuleciach miałoby zmienić tę planetę w glob przyjazny ludziom. Uzupełnieniem aparatury badawczej będzie zestaw kamer i mikrofonów do rejestrowania obrazów w wysokiej rozdzielczości i marsjańskich dźwięków, a także specjalny radar do skanowania planety na głębokość do około 10 metrów w poszukiwaniu regularnych warstw skalnych, zagrzebanych meteorytów i wody zmagazynowanej pod powierzchnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek

Ooooo! Nawet opublikowali film z lądowania. Super, super. Po jakiego wała wciskali nam kilka dni temu symulację, skoro jednak lot i samo lądowanie było rejestrowane? Mówicie, że misja Mars się rozkręca? Wy to macie fantazje...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski