https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kursy drogowskazem na aktywność

Jaśmina Malak
W ramach programu Kapitał Ludzki, na terenie Barcina, Żnina i Gąsawy odbywają się kursy, na których podopieczni MOPS mają możliwość przekwalifikowania się i zdobycia nowych zawodów.

W ramach programu Kapitał Ludzki, na terenie Barcina, Żnina i Gąsawy odbywają się kursy, na których podopieczni MOPS mają możliwość przekwalifikowania się i zdobycia nowych zawodów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 99126" sub="Jak twierdzą uczestnicy kursów, najwięcej dają im ćwiczenia praktyczne. Z uwagą słuchają rad profesjonalistów / Fot. Jaśmina Malak">- Pod egidą miejskich ośrodków pomocy społecznej powiatu żnińskiego realizujemy cztery projekty - mówi Hanna Czajkowska, kierowniczka Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Żninie. - Współpracujemy z urzędami w Żninie i Barcinie, prowadzimy profesjonalne warsztaty.

W Barcinie, w ramach projektu „Drogowskaz na aktywność”, zainteresowani poznają tajniki wielu zawodów. Te najczęściej wybierane to sprzedawca, pomoc kuchenna, sekretarka, są też osoby, które uczą się tworzenia stron internetowych i obsługi programów komputerowych.

W Żninie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje dla swoich podopiecznych szkolenia, dzięki którym 40 osób zyska nowe kwalifikacje w zawodach: kucharz, pomoc kuchenna, murarz-tynkarz, fryzjer, malarz-glazurnik, spawacz, opiekun środowiskowy, handlowiec detalista i hurtownik. - Osoby uczęszczające na warsztaty spotykają się cztery razy w tygodniu, a zajęcia trwają sześć godzin - mówi Hanna Czajkowska. - Poznają tajniki nowych zawodów zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zajęcia prowadzą mistrzowie określonych profesji, którzy przekazują kursantom tajemnice swoich sukcesów.

<!** reklama>Przyszłe opiekunki środowiskowe odwiedzają placówki, gdzie przebywają ich potencjalni podopieczni, kandydatki na fryzjerki po kilka godzin dziennie ćwiczą nowe fryzury na znajomych, a kucharki mają możliwość doskonalenia swych umiejętności w profesjonalnej pracowni żywienia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie. Szkolenia potrwają do grudnia.

- Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę - mówi jedna z uczestniczek kursu. - Myślałam o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, ale przerażają mnie formalności. Dzięki kursom spotykam się z ludźmi, nabrałam chęci do życia i wiary we własne siły.

Po zakończonych szkoleniach osoby w nich uczestniczące wezmą udział w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy. Spotykały się już z doradcami zawodowymi.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski